Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa przydziału na stanowisko służbowe

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2020-07-20

Jestem żołnierzem służby kandydackiej na 5-letnich studiach wojskowych w szkole oficerskiej. Czy po ukończeniu szkoły na rozmowie z przedstawicielem Departamentu Kadr w sprawie wyznaczenia na stanowisko służbowe zawodowe przysługuje mi odmowa/nieprzyjęcie proponowanego przydziału na stanowisko służbowe i jakie wiążą się z tym konsekwencje? Czy w przypadku odmowy mam prawo i czas na samodzielne znalezienie właściwego dla mnie etatu jako oficer młodszy, żołnierz zawodowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odmowa przydziału na stanowisko służbowe

Wyznaczanie na stanowisko służbowe żołnierza zawodowego

Kwestia sposobu wyznaczenia na stanowisko służbowe żołnierza zawodowego opisana została w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:

„Art. 35

1. Żołnierza zawodowego wyznacza się na stanowisko służbowe, w drodze decyzji, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, w zależności od wymaganych kwalifikacji zawodowych, posiadanej oceny w opinii służbowej oraz modelu przebiegu służby w poszczególnych korpusach osobowych (grupach osobowych)”.

Podstawowym kryterium wskazanym w cytowanym przepisie są potrzeby Sił Zbrojnych, w dalszej zaś kolejności kwalifikacje żołnierza. Należy mieć zatem na uwadze, iż ocena przydatności kwalifikacji żołnierza odbywa się dopiero po przeprowadzeniu oceny potrzeb Sił Zbrojnych. Dana osoba może zatem być powołana na określone stanowisko służbowe, co do zasady tylko wówczas, gdy wcześniej zgłoszono takie zapotrzebowanie.

Szczegółowy tryb wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe i zwalniania z tych stanowisk, zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, określa Minister Obrony Narodowej w drodze rozporządzenia. I tak, zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 września 2014 r. w sprawie trybu wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe i zwalniania z tych stanowisk:

„Żołnierza służby kandydackiej, który ukończył studia w uczelni wojskowej lub szkolenie wojskowe, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz w art. 124a ust. 2 ustawy, wyznacza się na stanowisko służbowe oficera młodszego o stopniu etatowym podporucznika (podporucznika marynarki) / porucznika (porucznika marynarki) zaszeregowane do stopnia wojskowego podporucznika (podporucznika marynarki), po uzyskaniu przez niego tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, mianowaniu na stopień wojskowy podporucznika (podporucznika marynarki) oraz powołaniu do zawodowej służby wojskowej”.

Brak możliwości odmowy przyjęcia stanowiska wojskowego

Zarówno powyższy przepis, jak i wcześniej cytowany przepis art. 35 nie przewidują możliwości odmowy przyjęcia danego stanowiska służbowego. Oba te przepisy, posługują się pojęciem „wyznacza się”, co należy rozumieć w ten sposób, iż jest to czynność zasadniczo niezależna od dotyczącej jej żołnierza. Oznacza to, iż decyzja o wyznaczeniu na dane stanowisko służbowe ma charakter władczy i zasadniczo możliwość odwołania się od niej dotyczyć będzie wyłącznie sytuacji, kiedy stanowisko służbowe, na które dany żołnierz został wyznaczony, jest niezgodne z przepisami rozporządzenia.

Wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe niż dotychczas zajmowane

Wskazać należy jednak, że przepisy rozporządzenia dopuszczają jako wyjątek możliwość odmowy objęcia stanowiska w przypadku wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe niż dotychczas zajmowane. Jak wynika z § 26 ust. 2 omawianego rozporządzenia:

„§ 26. 1. Z żołnierzem zawodowym, którego przewiduje się wyznaczyć na niższe stanowisko służbowe, organ uprawniony do wyznaczenia na to stanowisko przeprowadza rozmowę.

2. Pisemną zgodę lub odmowę na wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe żołnierz zawodowy może wyrazić w trakcie rozmowy lub w ciągu 7 dni od dnia jej przeprowadzenia”.

Reasumując, obawiam się, iż brak jest formalnych podstaw dla dokonania oficjalnej odmowy objęcia danego stanowiska służbowego, a ewentualne odwołanie może dotyczyć wyłącznie wyznaczenia na stanowisko służbowe wbrew przepisom wykonawczym (rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ochrona pracy kobiet

Proszę o udzielenie informacji, czy pracodawca może zmusić mnie do przedłożenia mu zaświadczenia lekarskiego o tym, iż karmię jeszcze mojego dwuletniego...

 

Druga ciąża i zwolnienie lekarskie

Moja partnerka przebywa aktualnie na urlopie wychowawczym. Obecnie jest w drugiej ciąży. Czy z urlopu wychowawczego może przejść od razu na...

 

Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Jestem zatrudniona jako nauczyciel w szkole publicznej na zastępstwo. Moja umowa kończy się 15 marca – wtedy też nieobecny nauczyciel wraca do pracy....

 

Jak sprostować świadectwo pracy po latach?

Czy nieistniejący zakład pracy, Telekomunikacja, którą, jak wiadomo, przejęło ORANGE, może wystawić sprostowane świadectwo pracy za lata 1992-2000? Jest...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »