Dodatek motywacyjny w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego, czy można go stracić?

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem nauczycielką, pracuję w przedszkolu. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, ponieważ spodziewam się dziecka. Do tej pory, oprócz pracy w grupie przedszkolnej, prowadziłam jeszcze stronę internetową placówki, za co dostawałam dodatek motywacyjny. Za dwa miesiące urodzę i przejdę na urlop macierzyński. Dzisiaj zostałam poinformowana przez panią dyrektor, że przejmie ode mnie prowadzenie strony. Powiedziała, że nie mogę już prowadzić strony, ponieważ po urodzeniu dziecka i przebywaniu na urlopie nie mogę otrzymywać dodatku motywacyjnego. Czy faktycznie tak jest? Czy jest to wymysł pani dyrektor?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dodatek motywacyjny w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego, czy można go stracić?

Składniki wynagrodzenia nauczyciela

Dodatek motywacyjny jest składnikiem wynagrodzenia. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2024 r., poz. 986; dalej „Karta Nauczyciela”) – wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:

1) wynagrodzenia zasadniczego;

2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy;

3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;

4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczenia, o którym mowa w art. 53a, i dodatku, o którym mowa w art. 54 ust. 5.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dodatek motywacyjny – warunki przyznania

Przede wszystkim warunki przyznawania dodatków motywacyjnych powinny być uregulowane w dokumentach wewnętrznych placówki, czyli w regulaminie wynagradzania. Jeżeli nie ma takiego regulaminu, to przyznanie takiego dodatku powinno posiadać ramy prawne określone w umowie o pracę. Zatem w pierwszej kolejności należy przeanalizować obowiązujące regulacje.

Ważne jest to, że przepisy nie dają pracodawcy kompetencji do pozbawienia nauczyciela już przyznanego dodatku motywacyjnego. Co więcej, regulamin wynagradzania nauczycieli nie może określać przesłanek pozbawienia nauczyciela tego dodatku, czyli tzw. przesłanek negatywnych (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 25 czerwca 2008 r. IV SA/Wr 176/08).

Kiedy następuje zaprzestanie wypłaty dodatku?

Szkoła zaprzestaje wypłaty już przyznanego dodatku motywacyjnego jedynie w następujących przypadkach:

  • rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy,
  • przejście w stan nieczynny (art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela),
  • skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 ust. 5 Karty Nauczyciela),
  • zawieszenie w obowiązkach służbowych (art. 85u ust. 2 Karty Nauczyciela),
  • przejście na urlop bezpłatny,
  • rozpoczęcie urlopu wychowawczego.

Zaprzestanie wypłaty dodatku następuje wtedy z początkiem kolejnego miesiąca, jeśli okoliczności uzasadniające to zaprzestanie wystąpiły później niż w 1. dniu miesiąca (art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela). Zatem ten dodatek, jako składnik Pani wynagrodzenia, powinien nadal być wypłacany po Pani powrocie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Dodatek funkcyjny

Natomiast warto jest przeanalizować, czy otrzymywany przez Panią dodatek to nie był tzw. dodatek funkcyjny właśnie za prowadzenie strony internetowej. Jeżeli wprost określono, że ten dodatek przysługuje Pani właśnie za prowadzenie strony internetowej, a następnie Pani tej strony nie będzie prowadzić, to wówczas dodatek ten może zostać zabrany. Taki dodatek to nie jest dodatek motywacyjny.

Zatem w pierwszej kolejności ważne jest, aby przeanalizowała Pani swoje dokumenty oraz regulacje wewnętrzne pracodawcy i ustaliła, czy otrzymuje Pani dodatek motywacyjny, czy też dodatek funkcyjny.

Przykłady

Zmiana stanowiska a dodatek funkcyjny

Pani Anna, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej, przez kilka lat pełniła funkcję opiekuna biblioteki szkolnej, za co otrzymywała dodatek funkcyjny. Po przejściu na zwolnienie lekarskie przed urlopem macierzyńskim dowiedziała się, że jej obowiązki związane z biblioteką przejęła inna osoba, a ona sama straci dodatek. Po sprawdzeniu swoich dokumentów zauważyła, że dodatek ten rzeczywiście był powiązany wyłącznie z pełnieniem tej funkcji, co wyjaśniło decyzję dyrektora.

 

Niesłuszne odebranie dodatku motywacyjnego

Pani Katarzyna, nauczycielka matematyki w liceum, otrzymywała dodatek motywacyjny za wysoką jakość pracy dydaktycznej i organizację konkursów matematycznych. Po przejściu na urlop macierzyński dyrekcja zdecydowała o wstrzymaniu dodatku, tłumacząc to faktem jej nieobecności. Pani Katarzyna, znając przepisy Karty Nauczyciela, zgłosiła sprawę do działu kadr, który po analizie regulaminu wynagradzania potwierdził, że decyzja dyrekcji była niezgodna z prawem, a dodatek przywrócono.

 

Niejasności w regulaminie wynagradzania

Pan Marcin, nauczyciel biologii, zajął się organizacją szkolnych wycieczek, za co otrzymywał dodatek określony w regulaminie jako „motywacyjny”. Gdy przeszedł na urlop zdrowotny, dodatek został mu zabrany. Po konsultacji z prawnikiem okazało się, że w rzeczywistości był to dodatek funkcyjny za organizację wycieczek, a regulamin placówki wprowadzał nieprecyzyjne nazewnictwo, co wywołało zamieszanie. Na tej podstawie Pan Marcin zaakceptował decyzję o odebraniu dodatku.

Podsumowanie

Przyznanie oraz wypłata dodatków dla nauczycieli powinny być ściśle określone w regulaminach wewnętrznych placówki. Warto dokładnie przeanalizować, czy dany dodatek jest motywacyjny, czy funkcyjny, ponieważ tylko w określonych przypadkach pracodawca może zaprzestać jego wypłaty. Znajomość przepisów oraz swoich praw pozwala skutecznie reagować na ewentualne nieprawidłowości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach związanych z wynagrodzeniem nauczycieli lub przygotowania pisma do pracodawcy? Skorzystaj z naszych usług porad online, gdzie szybko i skutecznie rozwiejemy Twoje wątpliwości. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info