Nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy - czy przysługuje po przerwie w pracy?

• Autor: Marta Handzlik

Pracownicze nagrody jubileuszowe stanowią ważny element motywacyjny, jednak ich przyznawanie nie jest bezpośrednio regulowane przez Kodeks pracy, lecz zależy od wewnętrznych uregulowań danego zakładu pracy. Nasz klient, pan Marcel, opisał, że pracownik po 44 latach pracy rozwiązał umowę o pracę i przeszedł na emeryturę. Po miesiącu został ponownie przyjęty do firmy naszego klienta na umowę o pracę, na której pracuje już rok, czyli ogółem ma przepracowane 45 lat. Pan Marcel pyta, czy ten pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej po 45 latach pracy. W regulaminie obowiązującym w firmie jest zapis, że wypłata nagród jubileuszowych jest należna za wszystkie lata pracy nawet w innej firmie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy - czy przysługuje po przerwie w pracy?

Przyznawanie pracownikom nagród jubileuszowych

Odpowiadając na pytanie, uprzejmie informuję, że przepisy Kodeksu pracy nie przewidują przyznawania pracownikom nagród jubileuszowych, dlatego też uregulowań dotyczących tego świadczenia należy poszukiwać w regulaminach obowiązujących w danym zakładzie pracy.

W odniesieniu do pracowników, którzy nie są zatrudniani na podstawie przepisów szczególnych, nagroda jubileuszowa ma charakter fakultatywny – przysługuje tylko wtedy, gdy uprawnienie do jej otrzymania przewidziano w obowiązujących u danego pracodawcy: układzie zbiorowym pracy bądź regulaminie wynagradzania.

Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu zatrudnienia upoważniającego go do tej nagrody.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wypłata nagrody jubileuszowej

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody, a więc w dniu następującym po upływie okresu zatrudnienia uprawniającego do tej nagrody. Jeżeli jednak regulamin wynagradzania przewiduje inny termin wypłaty nagrody, np. z najbliższym wynagrodzeniem, to wypłata nagrody powinna nastąpić w tym dniu.

Z przesłanego pytania wynika jasno, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody, a do okresu przepracowanego wlicza się wszystkie poprzednie stosunki pracy.

Podsumowując – należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Pani Anna, pracująca w dużej korporacji od 25 lat, otrzymała nagrodę jubileuszową zgodnie z regulaminem firmy, który przewiduje wyróżnienie finansowe dla pracowników za każde 5 lat pracy. Nagroda ta została wypłacona jej w miesiącu następującym po rocznicy zatrudnienia, co stanowiło dla niej miłą niespodziankę i wyraz uznania za lata lojalności wobec firmy.

 

Przykład 2

Pan Marek, zatrudniony w małej rodzinnej firmie produkcyjnej od 20 lat, nie otrzymał nagrody jubileuszowej, ponieważ w jego przypadku takie świadczenie nie było przewidziane w żadnych wewnętrznych regulaminach. Mimo to z okazji 20-lecia pracy właściciele firmy postanowili w dowód uznania dla jego zaangażowania i doświadczenia wręczyć mu specjalny bonus w formie dodatkowego urlopu oraz premii pieniężnej.

 

Przykład 3

W szkole podstawowej, gdzie pani Dorota pracuje jako nauczycielka od 30 lat, istnieje tradycja przyznawania nagród jubileuszowych. Zgodnie z regulaminem wynagradzania nauczyciele po osiągnięciu określonych kamieni milowych w pracy (10, 20, 30 lat) otrzymują dodatkowe świadczenie finansowe. Pani Dorota, doceniona za swoje wieloletnie zaangażowanie, otrzymała nagrodę jubileuszową podczas uroczystego spotkania nauczycieli.

Podsumowanie

Nagrody jubileuszowe pełnią kluczową rolę w budowaniu długotrwałych i pozytywnych relacji między pracownikami a pracodawcami, stanowiąc wyraz uznania za lata lojalnej służby. Choć Kodeks pracy nie reguluje bezpośrednio przyznawania tych świadczeń, to praktyka wypłaty nagród jest często ujęta w regulaminach wewnętrznych firm, podkreślając ich fakultatywny charakter.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu przepisów dotyczących nagród jubileuszowych lub sporządzenia odpowiednich dokumentów? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online, oferujących profesjonalne wsparcie i szybką pomoc w przygotowaniu wszystkich niezbędnych pism. Opisz swoją sprawę na formularzu poniżej.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »