Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej

• Autor: Marta Handzlik

Pracownik po 44 latach pracy rozwiązał umowę o pracę i przeszedł na emeryturę. Po miesiącu został ponownie przyjęty do naszej firmy na umowę o pracę, na której pracuje już rok, czyli ogółem ma przepracowane 45 lat. Czy ma prawo do nagrody jubileuszowej po 45 latach pracy? W regulaminie obowiązującym w naszej firmie jest zapis, że wypłata nagród jubileuszowych jest należna za wszystkie lata pracy nawet w innej firmie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej

Przyznawanie pracownikom nagród jubileuszowych

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że przepisy Kodeksu pracy nie przewidują przyznawania pracownikom nagród jubileuszowych, dlatego też uregulowań dotyczących tego świadczenia należy poszukiwać w regulaminach obowiązujących w danym zakładzie pracy.

W odniesieniu do pracowników, którzy nie są zatrudniani na podstawie przepisów szczególnych, nagroda jubileuszowa ma charakter fakultatywny – przysługuje tylko wtedy, gdy uprawnienie do jej otrzymania przewidziano w obowiązujących u danego pracodawcy: układzie zbiorowym pracy bądź regulaminie wynagradzania.

Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu zatrudnienia upoważniającego go do tej nagrody.

Wypłata nagrody jubileuszowej

Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody, a więc w dniu następującym po upływie okresu zatrudnienia uprawniającego do tej nagrody. Jeżeli jednak regulamin wynagradzania przewiduje inny termin wypłaty nagrody, np. z najbliższym wynagrodzeniem, to wypłata nagrody powinna nastąpić w tym dniu.

Z przesłanego przez Panią pytania wynika jasno, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody, a do okresu przepracowanego wlicza się wszystkie poprzednie stosunki pracy.

Podsumowując – należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »