Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto – pracownik czy pracodawca – wybiera dzień wolny za pracę w sobotę?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-03-15

Czy pracodawca ma prawo ingerować w to, kiedy jaki dzień wybiorę jako dzień wolny za dodatkową pracę w sobotę? Pracodawca mówi np.: „W poniedziałek nie, w piątek również nie, w środę także nie – pozostaje tylko wtorek lub czwartek. To kiedy pana nie będzie w pracy?”. Czy pracodawca postępuje zgodnie z przepisami Kodeksu pracy?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zacząć należy od tego, jakiego rodzaju była to praca. Czy sobota była normalnym dniem pracy i pozostał Pan „po godzinach”, czy praca w tym dniu nie była planowana i wynikała z konieczności?

Jeśli do czynienia mamy z pierwszą sytuacją, to o terminie odbioru czasu wolnego decyduje albo pracownik (art. 1512 § 1 K.p.), odbierając wolny czas we wskazanym przez siebie terminie w proporcji 1 : 1 za każdą przepracowaną godzinę ponad standardowy czas pracy, albo pracodawca (art. 1512 § 2 K.p.), udzielając czasu wolnego w proporcji 1 : 1,5.

Jeśli zaś praca w sobotę była pracą w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to o terminie odbioru dnia wolnego decydują razem pracownik i pracodawca. Wynika tak z art. 1513 K.p., zgodnie z którym pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Na podstawie powyższego przepisu pracownikowi należy udzielić całego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym, bez względu na to, ile godzin pracownik tego dnia przepracował (uwzględniając jednak normę dobową, obowiązującą pracownika). Może się bowiem zdarzyć, że pracownik przepracuje więcej niż 8 godzin w takim dniu (wolnym teoretycznie od pracy) i powstaną, oprócz konieczności oddania dnia wolnego, jeszcze godziny nadliczbowe.

Powyższe oznacza, że pracownik i pracodawca wspólnie muszą uzgodnić termin odbioru dnia wolnego, uwzględniając przy tym zarówno konieczność prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy, jak i potrzeby pracownika. Należy więc dojść do porozumienia, przy czym obie strony mają prawo przedstawić swoje propozycje terminów. Z nich należy wybrać termin dogodny dla obu stron.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Nadgodziny a dni wolne

Pracuję na pełen etat, a w ostatnich tygodniach pracodawca każe mi zostawać po 11-12 godzin. Chciałem mieć wolne za nadgodziny, ale przełożony chce mi...

 

Ograniczenie godzin pracy

Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym przez mianowanie. Obecnie pracuję na cały etat, tj. w szkole macierzystej mam 11/18 etatu i w drugiej szkole 7/18....

 

Pensum dydaktyczne

Od 12 lat pracuję w szkole, dawniej jako nauczycielka W-F. Miałam niestety ciężki wypadek, po którym przekwalifikowałam się na nauczycielkę matematyki...

 

Ile dni wolnych przysługuje mi za 3 tygodnie w delegacji?

Jestem kierowcą ciężarówki w transporcie międzynarodowym. Pracuję w systemie 3 tygodnie w pracy, 1 tydzień w domu. Do pracy wyjeżdżam...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »