Kategoria: Czas pracy
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto – pracownik czy pracodawca – wybiera dzień wolny za pracę w sobotę?

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-03-15

Czy pracodawca ma prawo ingerować w to, kiedy jaki dzień wybiorę jako dzień wolny za dodatkową pracę w sobotę? Pracodawca mówi np.: „W poniedziałek nie, w piątek również nie, w środę także nie – pozostaje tylko wtorek lub czwartek. To kiedy pana nie będzie w pracy?”. Czy pracodawca postępuje zgodnie z przepisami Kodeksu pracy?

»Wybrane opinie klientów

Zacząć należy od tego, jakiego rodzaju była to praca. Czy sobota była normalnym dniem pracy i pozostał Pan „po godzinach”, czy praca w tym dniu nie była planowana i wynikała z konieczności?

Jeśli do czynienia mamy z pierwszą sytuacją, to o terminie odbioru czasu wolnego decyduje albo pracownik (art. 1512 § 1 K.p.), odbierając wolny czas we wskazanym przez siebie terminie w proporcji 1 : 1 za każdą przepracowaną godzinę ponad standardowy czas pracy, albo pracodawca (art. 1512 § 2 K.p.), udzielając czasu wolnego w proporcji 1 : 1,5.

Jeśli zaś praca w sobotę była pracą w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to o terminie odbioru dnia wolnego decydują razem pracownik i pracodawca. Wynika tak z art. 1513 K.p., zgodnie z którym pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Na podstawie powyższego przepisu pracownikowi należy udzielić całego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym, bez względu na to, ile godzin pracownik tego dnia przepracował (uwzględniając jednak normę dobową, obowiązującą pracownika). Może się bowiem zdarzyć, że pracownik przepracuje więcej niż 8 godzin w takim dniu (wolnym teoretycznie od pracy) i powstaną, oprócz konieczności oddania dnia wolnego, jeszcze godziny nadliczbowe.

Powyższe oznacza, że pracownik i pracodawca wspólnie muszą uzgodnić termin odbioru dnia wolnego, uwzględniając przy tym zarówno konieczność prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy, jak i potrzeby pracownika. Należy więc dojść do porozumienia, przy czym obie strony mają prawo przedstawić swoje propozycje terminów. Z nich należy wybrać termin dogodny dla obu stron.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Nadgodziny a dni wolne

Pracuję na pełen etat, a w ostatnich tygodniach pracodawca każe mi zostawać po 11-12 godzin. Chciałem mieć wolne za nadgodziny, ale przełożony chce mi wypłacić tylko premię za dodatkową pracę. Czy to zgodne z prawem?

Szkolenia poza godzinami pracy

W moim zakładzie pracy co miesiąc odbywają się krótkie „szkolenia” poza godzinami pracy. Jak powinno się liczyć nadgodziny za takie szkolenia? Jak to wyliczyć, gdy szkolenie trwa np. 15 minut?

Ograniczenie godzin pracy

Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym przez mianowanie. Obecnie pracuję na cały etat, tj. w szkole macierzystej mam 11/18 etatu i w drugiej szkole 7/18. Otrzymałam pismo o ograniczeniu godzin pracy: 10/18 etatu w pierwszej i 5/18 w drugiej szkole i jestem proszona o wyrażenie zgody na obniżenie etatu do 10/18. Czy nie powinno być to do 15/18?

Pensum dydaktyczne

Od 12 lat pracuję w szkole, dawniej jako nauczycielka W-F. Miałam niestety ciężki wypadek, po którym przekwalifikowałam się na nauczycielkę matematyki (mam skończone studia). W 2007 r. zmieniłam więc stanowisko. Obecnie dyrektor zamierza obciąć mi pensum dydaktyczne, by dać godziny matematyki nowemu nauczycielowi. Zdaniem dyrektora mam „dorobić” godziny wychowaniem fizycznym, które teoretycznie wciąż jest moim kierunkiem wiodącym. Dla mnie to niedorzeczne. Co robić?

Ile dni wolnych przysługuje mi za 3 tygodnie w delegacji?

Jestem kierowcą ciężarówki w transporcie międzynarodowym. Pracuję w systemie 3 tygodnie w pracy, 1 tydzień w domu. Do pracy wyjeżdżam w czwartek lub w sobotę i wracam w piątek lub w sobotę. Pracodawca wymaga ode mnie wyjazdu co drugi miesiąc w czwartek (w takim wypadku w domu jestem niecały tydzień, bo jeśli np. wrócę sobotnim zjazdem, to w domu jestem dopiero w niedzielę wieczorem, a wiec w domu jestem tylko 3,5 dnia). Czy to jest legalne? Ile dni wolnych przysługuje mi za 3 tygodnie w delegacji (mam płacone diety za dzień pobytu za granicą)?Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »