Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Informacja o ciąży w okresie wypowiedzenia

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-11-20

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Z ostatnim dniem sierpnia br. kończył mi się okres wypowiedzenia. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w 5. tygodniu ciąży. Czy mam prawo domagać się przywrócenia do pracy, jeżeli na koniec sierpnia chyba jeszcze nie byłam w ciąży, ale za początek ciąży lekarz uznaje pierwszy dzień ostatniej miesiączki, czyli 29 sierpnia? Co z okresem, kiedy już nie pracowałam, czy mogę domagać się zapłaty za ten okres?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z treścią art. 177 Kodeksu pracy (K.p.):

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.”

W Pani przypadku istotne jest, czy lekarz stwierdzi, że w dniu ustania stosunku pracy – 31 sierpnia br. była Pani już w ciąży – obiektywnej ciąży. Jeśli tak, może Pani starać się o przywrócenie do pracy.

Stan ciąży, i jego definicja były przedmiotem rozważania sądów. Co prawda do umów terminowych, ale chodzi o definicję ciąży.

„W praktyce przy ocenie możliwości rozwiązania umów terminowych z kobietami w ciąży najwięcej problemów sprawia kwestia, w jaki sposób należy liczyć upływ trzeciego miesiąca ciąży. Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2001 r. (I PKN 231/2000, OSNAPiUS 2002/21 poz. 515) do obliczenia terminu, o którym stanowi art. 177 § 3 kodeksu pracy, ma zastosowanie art. 112 kodeksu cywilnego. Zgodnie z orzeczeniem Sądu, zbyt dużym uproszczeniem jest przyjęcie, że miesiąc liczy cztery tygodnie (skoro poza lutym każdy inny miesiąc jest dłuższy niż cztery tygodnie), a więc że trzy miesiące to dwanaście tygodni. Ze względu na ilość dni w miesiącu (28, 29, 30 lub 31) okres trzech miesięcy liczy faktycznie 90-92 dni, co długotrwałością odpowiada okresowi trzynastu tygodni (dziewięćdziesięciu jeden dni), a zatem początek trzynastego tygodnia nie oznacza, że doszło już do upływu trzech miesięcy.”

W orzeczeniu z dnia 5 grudnia 2002 r. (I PK 33/2002, OSNP 2004/12 poz. 204) Sąd Najwyższy odniósł się do wyroku z dnia 7 lutego 2001 r., stwierdzając, że takie stanowisko jest rachunkowo prawidłowe w ogólności, ponieważ zaprezentowany sposób wyliczenia daje okresy trzymiesięczne w rozmiarze od 89 do 92 dni kalendarzowych, co jednakże przekreśla jednolitość rozumienia upływu trzeciego miesiąca ciąży wymaganą w ujęciu normatywnym art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Norma ta nie dopuszcza bowiem takiego pojmowania terminu upływu trzeciego miesiąca ciąży, który byłby różny w zależności od miesięcy kalendarzowych, w których przebiegają stany ciąży. Sąd wskazał, że odpowiednie stosowanie art. 112 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy, w sposób niesprzeczny z konstytucyjną zasadą ochrony macierzyństwa oraz zasadą wzmożonej ochrony pracownic ciężarnych, do określenia terminu upływu trzeciego miesiąca ciąży, o którym stanowi art. 177 § 3 Kodeksu pracy, wymaga jednolitego obliczania stanu ciąży w równej miary miesiącach księżycowych. Określanie stanu ciąży, która jest stanem fizjologicznym kobiety ustalanym według wiedzy lekarskiej, nie może pomijać utrwalonych standardów medycznych w tym zakresie. Wymaga to uwzględniania wypracowanych w medycynie konwencji opartych na stanie aktualnej wiedzy specjalistycznej, z której wynika określona lekarska metoda ustalenia daty poczęcia, którą trudno precyzyjnie i jednoznacznie określić, a także liczenie okresów przebiegu ciąży w miesiącach księżycowych, które mają realne odniesienie do tygodniowych okresów przebiegu ciąży, których liczenie nie jest obarczone żadnym błędem, albowiem każdy tydzień liczy siedem kolejnych dni kalendarzowych.

Reasumując, pracodawca powinien otrzymać zaświadczenie o stanie ciąży, a celem ustalenia stanu ciąży w dniu, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę, powinien przeliczyć tygodnie ciąży. Jeśli pierwszy tydzień przypadał w dniu 31 sierpnia 2017 r., pracodawca powinien przywrócić Panią do pracy.

A zatem proszę dostarczyć pracodawcy zaświadczenie od lekarza z wnioskiem o przywrócenie do pracy.

Jeśli była Pani na zwolnieniu lekarskim, z wynagrodzeniem za okres absencji nie będzie problemu.

Jeżeli pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, to dokonane przez pracodawcę wypowiedzenie umowy o pracę jest sprzeczne z zakazem określonym w art. 177 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.).

Jednak za okres nieświadczenia pracy nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia, a jedynie za okres od chwili przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia o stanie o ciąży do dnia powrotu pracownicy do pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »