• Autor: Dorota Kriger
W 2007 r. podjąłem pracę w inspekcji sanitarnej, gdzie obecnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Dotychczas przysługiwało mi 20 dni urlopu, jednak w listopadzie 2008 r. obroniłem pracę doktorską i uzyskałem tytuł doktora. Czy zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym należy mi doliczyć okres odbywania studiów doktoranckich?
Przepis, na który Pan się powołuje, ma następującą treść:
„Art. 198 ust. 3. Doktorantowi, po uzyskaniu stopnia doktora, okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze” – ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365; Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328.).
Przepis ten nie precyzuje rodzaju uprawnień pracowniczych, w przypadku których należy uwzględniać ukończone studia doktoranckie. Poprzez sformułowanie „uprawnienia pracownicze” można rozumieć więc dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe, wysokość wynagrodzenia, odprawy przy zwolnieniach grupowych, urlopy wypoczynkowe i inne. W celu ustalenia, czy przepis ten ma wpływ na długość urlopu wypoczynkowego, należy porównać jego treść z przepisami Kodeksu pracy, a szczególnie z art. 155 § 1.
„Art. 155 § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu”.
Zgodnie z powyższym okres, który można wliczyć do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, to 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej. I niestety nie ma znaczenia, czy szkołę wyższą ukończono z tytułem licencjata, magistra czy doktora.
Do uprawnień pracowniczych w zakresie długości urlopu wypoczynkowego bierze się bowiem pod uwagę wyłącznie liczbę lat odpowiadającą najwyższemu osiągniętemu poziomowi wykształcenia, a więc najdłuższy okres nauki przewidziany w art. 155 § 1 Kodeksu pracy.
Należy także pamiętać o tym, że jeśli okresy świadczenia pracy i nauki trwały jednocześnie, to do ustalenia wymiaru urlopu należy przyjąć bądź okres zatrudnienia, w którym pobierano naukę, bądź okres nauki – zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 Kodeksu pracy).
W zaistniałej sytuacji nie należy uwzględniać ukończonych studiów doktoranckich do wymiaru urlopu, ponieważ okres nauki związany ze szkołą wyższą już uwzględniono (ukończone studia magisterskie).
Młody Naukowiec w Branży IT
Jan, świeżo upieczony doktor informatyki, rozpoczyna pracę w dużej firmie technologicznej. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pyta o wymiar urlopu, informując o posiadanym doktoracie. Dział HR, kierując się obowiązującymi przepisami, informuje Jana, że jego wymiar urlopu będzie taki sam jak innych pracowników z wykształceniem magisterskim. Jan czuje się rozczarowany, ponieważ spodziewał się, że jego dodatkowe kwalifikacje zostaną docenione w postaci dłuższego urlopu.
Sytuacja ta może wpłynąć na jego motywację i zaangażowanie w pracę.
Nauczyciel Akademicki
Anna, adiunkt na uczelni, obroniła pracę doktorską i liczyła na zwiększenie wymiaru urlopu. Złożyła wniosek do dziekanatu, jednak otrzymała odpowiedź odmowną. Anna jest sfrustrowana, ponieważ uważa, że jej zaangażowanie w rozwój naukowy powinno być docenione. Anna może poczuć się niedoceniona i rozważyć zmianę pracy. Sytuacja ta może prowadzić do demobilizacji naukowej i zmniejszenia aktywności badawczej.
Pracownik Samorządowy
Michał, urzędnik samorządowy, zdobył tytuł doktora nauk społecznych. Zgłosił się do swojego przełożonego z pytaniem o możliwość zwiększenia wymiaru urlopu. Przełożony, nie mając dokładnej wiedzy na ten temat, skierował sprawę do działu kadr. Michał musi czekać na rozpatrzenie swojej sprawy, co może wywołać u niego niepewność.
Sytuacja ta może prowadzić do konfliktów między pracownikiem a pracodawcą.
Mimo uzyskania tytułu doktora, okres studiów doktoranckich nie wydłuża wymiaru urlopu wypoczynkowego. Prawo pracy jasno określa, że maksymalny okres nauki uwzględniany przy ustalaniu długości urlopu dotyczy jedynie najwyższego ukończonego stopnia, czyli w tym przypadku studiów magisterskich.
Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe wsparcie w sprawach cywilnych, rodzinnych, karnych i wielu innych. Nasza doświadczona kadra prawników zapewni Ci profesjonalną pomoc.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy