• Autor: Marta Handzlik
Podpisałam przedwstępną umowę o pracę, jednak chciałabym z niej zrezygnować. Czy muszę napisać wypowiedzenie umowy? Dodam, że w umowie brakuje daty jej zawarcia i określenia stanowiska pracy. Termin i stanowisko były ustalone tylko słownie. W jaki sposób mogę uniknąć kary za rozwiązanie umowy?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że to, że umowa o pracę zawiera w swojej treści braki nie znaczy, że jest ona nieważna. Jeżeli w umowie o pracę brak jest daty jej zawarcia to jeszcze nie stanowi to istotnego problemu. Zgodnie z przepisami stosunek pracy nawiązuje się bowiem w dniu wskazanym w umowie o pracę jako data rozpoczęcia pracy, a jeśli termin ten nie został określony – w dniu zawarcia umowy o pracę. Jeśli więc umowa zawiera wskazanie, kiedy Pani ma pracę rozpocząć – brak daty zawarcia umowy nie jest istotny.
Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) w umowie o pracę należy określić jej strony, rodzaj i datę zawarcia (albo rozpoczęcia pracy) oraz:
– rodzaj pracy,
– miejsce wykonywania pracy,
– wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem jego składników,
– wymiar czasu pracy,
– termin rozpoczęcia pracy.
Przyjmuje się, że nieokreślenie w umowie o pracę rodzaju pracy oraz stron umowy skutkuje jej nieważnością. Przy czym rodzaj pracy może być określony w umowie na przykład poprzez wskazanie zawodu, funkcji, czy też stanowiska pracy. Rodzaj pracy może określać także hasłowo zespół czynności, które pracownik będzie wykonywał w ramach zawartego stosunku pracy.
Warto dodać, że w sytuacji, gdy w umowie nie określono nazwy stanowiska, rodzaj pracy można wywnioskować ewentualnie z całokształtu okoliczności towarzyszących zawarciu umowy (a więc na przykład przyjrzeć się, na jakie stanowisko pracodawca prowadził rekrutację).
Słowem – owe braki – które jak sama Pani pisze zostały uzupełnione ustnie – nie przesądzają o nieważności umowy o pracę.
Warto także podkreślić, że wypowiedzenie umowy na okres próbny wynosi:
1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Słowem – powinna Pani wypowiedzieć umowę. Jeśli Pani tego nie zrobi – raczej nie będzie Pani ukarana w żaden inny sposób niż wręczeniem świadectwa pracy z dyscyplinarką.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy