Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z przedwstępnej umowy o pracę

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-11-22

Podpisałam przedwstępną umowę o pracę, jednak chciałabym z niej zrezygnować. Czy muszę napisać wypowiedzenie umowy? Dodam, że w umowie brakuje daty jej zawarcia i określenia stanowiska pracy. Termin i stanowisko były ustalone tylko słownie. W jaki sposób mogę uniknąć kary za rozwiązanie umowy?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że to, że umowa o pracę zawiera w swojej treści braki nie znaczy, że jest ona nieważna. Jeżeli w umowie o pracę brak jest daty jej zawarcia to jeszcze nie stanowi to istotnego problemu. Zgodnie z przepisami stosunek pracy nawiązuje się bowiem w dniu wskazanym w umowie o pracę jako data rozpoczęcia pracy, a jeśli termin ten nie został określony – w dniu zawarcia umowy o pracę. Jeśli więc umowa zawiera wskazanie, kiedy Pani ma pracę rozpocząć – brak daty zawarcia umowy nie jest istotny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) w umowie o pracę należy określić jej strony, rodzaj i datę zawarcia (albo rozpoczęcia pracy) oraz:

– rodzaj pracy,

– miejsce wykonywania pracy,

– wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem jego składników,

– wymiar czasu pracy,

– termin rozpoczęcia pracy.

Przyjmuje się, że nieokreślenie w umowie o pracę rodzaju pracy oraz stron umowy skutkuje jej nieważnością. Przy czym rodzaj pracy może być określony w umowie na przykład poprzez wskazanie zawodu, funkcji, czy też stanowiska pracy. Rodzaj pracy może określać także hasłowo zespół czynności, które pracownik będzie wykonywał w ramach zawartego stosunku pracy.

Warto dodać, że w sytuacji, gdy w umowie nie określono nazwy stanowiska, rodzaj pracy można wywnioskować ewentualnie z całokształtu okoliczności towarzyszących zawarciu umowy (a więc na przykład przyjrzeć się, na jakie stanowisko pracodawca prowadził rekrutację).

Słowem – owe braki – które jak sama Pani pisze zostały uzupełnione ustnie – nie przesądzają o nieważności umowy o pracę.

Warto także podkreślić, że wypowiedzenie umowy na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Słowem – powinna Pani wypowiedzieć umowę. Jeśli Pani tego nie zrobi – raczej nie będzie Pani ukarana w żaden inny sposób niż wręczeniem świadectwa pracy z dyscyplinarką.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »