Dni wolne w systemie 4-brygadowym

• Autor: Marta Handzlik

Praca w systemie 4-brygadowym. W jakim terminie trzeba oddać pracownikowi dzień wolny (np. za 15 sierpnia 2015 r.)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dni wolne w systemie 4-brygadowym

Dzień wolny dla pracownika świadczącego pracę w czterobrygadowej organizacji czasu pracy

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że pracownicy świadczący pracę w czterobrygadowej organizacji czasu pracy zatrudnieni są w podstawowym systemie czasu pracy, a co za tym idzie, nie mogą pracować więcej niż 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. Pracownik, który jest zatrudniony w tym systemie organizacji czasu pracy, w każdym okresie rozliczeniowym powinien mieć taką liczbę dni wolnych od pracy, jaka wynika z zsumowania liczby niedziel i świąt (przypadających w innych dniach niż niedziela) oraz dni wolnych od pracy wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, których w okresie rozliczeniowym jest tyle, ile pełnych tygodni pracy w tym okresie.

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy powinien mieć, co do zasady, niedziele i święta wolne od pracy.

Zobacz też: Jak obliczyć urlop w systemie 12-godzinnym

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Świadczenie pracy w niedzielę i święta

W przypadku jednak organizacji czterobrygadowej, która zakłada pracę na trzy zmiany, praca w niedziele i święta jest dozwolona. W zamian za nią pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy w terminie sześciu dni poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli.

Co do zasady termin dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę pracodawca wyznacza samodzielnie. Ponadto przełożony nie ma obowiązku ustalać tego terminu ze swoją załogą. Pracodawca, który nie chce narzucać terminu dnia wolnego może jednak przychylić się do propozycji pracowników. Należy pamiętać, że powinni oni każdorazowo uzgodnić powyższe ze swoim przełożonym.

Dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę dla pracowników zatrudnionych przez przeciętnie pięć dni w tygodniu pracodawca powinien wyznaczyć w przyjętym okresie rozliczeniowym, którym pracownicy są objęci. Udzielenie dnia wolnego z tego tytułu może zatem nastąpić zarówno przed dniem świątecznym obniżającym wymiar czasu pracy, jak też po takim dniu.

Podsumowując – oddanie dnia wolnego za dzień 15 sierpnia powinno się odbyć w okresie rozliczeniowym, w którym przypadło święto.

Przeczytaj też: Praca w weekendy jak płatna

Przykłady

 

Święto w środku tygodnia

Jan Kowalski, pracownik linii produkcyjnej w systemie czterobrygadowym, miał zaplanowaną pracę na zmianie nocnej w dniu 15 sierpnia 2015 roku, który był świętem. Zgodnie z przepisami, jego pracodawca zaplanował dla niego dzień wolny w dniu 20 sierpnia 2015 roku, co mieściło się w wymaganym terminie sześciu dni poprzedzających lub następujących po dniu świątecznym. Dzięki temu Jan mógł spędzić ten dzień z rodziną, a zakład produkcyjny działał bez zakłóceń.

 

Praca w niedzielę

Anna Nowak, operator maszyny w fabryce pracującej w systemie czterobrygadowym, pracowała w niedzielę 15 sierpnia 2015 roku. Jej pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami wyznaczył jej dzień wolny na 18 sierpnia 2015 roku. Anna cieszyła się, że ma kilka dni wolnych z rzędu, co pozwoliło jej na dłuższy wypoczynek i regenerację sił.

 

Święto w sobotę

Michał Wiśniewski, pracownik magazynu w systemie czterobrygadowym, miał pracować 15 sierpnia 2015 roku, który wypadł w sobotę. Pracodawca wyznaczył dzień wolny za to święto na 13 sierpnia 2015 roku, umożliwiając Michałowi załatwienie spraw urzędowych, które miał zaplanowane na ten dzień. Dzięki temu Michał mógł skorzystać z dnia wolnego przed samym świętem, co było dla niego bardzo korzystne.

Podsumowanie

 

W systemie czterobrygadowym pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom dni wolne zgodnie z obowiązującymi przepisami, które uwzględniają dni świąteczne i przeciętny pięciodniowy tydzień pracy. Dni wolne mogą być przyznane zarówno przed, jak i po dniu świątecznym, co pozwala na elastyczne dostosowanie grafiku do potrzeb pracowników. Ważne jest, aby terminy te były ustalane w zgodzie z wymaganiami prawnymi, zapewniając pracownikom odpowiedni wypoczynek.

Oferta porad prawnych

 

Zapewniamy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników i pracodawców w systemie czterobrygadowym. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »