Błędnie wpisany w umowie o pracę wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego

• Autor: Wioletta Dyl

Dwa lata temu, gdy podpisywałem umowę o pracę, kadrowa zapewne się pomyliła i wpisała w niej 26 dni urlopu. Zapewne zasugerowała się moim wiekiem, ale nie miałem przepracowanych 10 lat, więc według Kodeksu pracy należało mi się 20 dni urlopu. Pracodawca, mimo umowy z większą liczbą dni urlopu, daje mi ich 20. Czy mam prawo domagać się od niego uznania umowy i przyznania mi tych 6 dni za ten rok i rok ubiegły? Czy kodeks jest ważniejszy i zapis w umowie nic nie znaczy? Czy pracodawca, gdy powołam się na zapis umowy, może domagać się poprawy umowy z błędną liczbą dni urlopowych lub grozić mi zwolnieniem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Błędnie wpisany w umowie o pracę wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego wg Kodeksu pracy

Określenie w umowie o pracę wymiaru przysługującego urlopu jest zapisem fakultatywnym, zatem niekoniecznym. Skoro jednak znalazł się w Pańskiej umowie, to jest ważny. Co do zasady, Kodeks pracy przyznaje pracownikom 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od ogólnego stażu pracy.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy wliczać nie tylko okres przepracowany w firmie, w której pracownik jest obecnie zatrudniony, lecz również okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na długość przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (art. 1541 § 1 Kodeksu pracy).

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Korzystniejszy czyli dłuższy urlop wypoczynkowy

Jest to minimalny wymiar urlopu, którzy nie może być przez pracodawcę skrócony. Odstąpienie w umowie o pracę od regulacji ustawowej w kierunku dla pracownika niekorzystnym jest niemożliwe, naruszałoby bowiem zasadę zawartą w art. 18 K.p. To oznacza, że pracodawca w umowie o pracę lub w aktach wewnątrzzakładowych może ustalić wyższy wymiar urlopu dla pracowników, czyli może wprowadzać dla swoich pracowników postanowienia korzystniejsze, niż wynika to z przepisów ogólnych. Dobrym przykładem będzie właśnie dodatkowy urlop wypoczynkowy.

Błędny wymiar urlopu i aneks do umowy o pracę

Niemniej jednak ustalenie przez pracodawcę większego wymiaru urlopu, niż wynika to z uprawnień pracowniczych (obliczonych na podstawie dokumentów przedłożonych przez pracownika), może wynikać z błędnego lub ze świadomego działania pracodawcy. Jeżeli pracodawca działał pod wpływem błędu, to powinien Panu przedłożyć aneks do podpisu prostujący omyłkę. Do tego czasu obowiązują zapisy umowne. Tym bardziej że to pracodawca jest tu profesjonalistą, a Pan występuje w pozycji słabszej, zatem to on powinien pilnować prawidłowości zapisów umowy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »