Zwolnienie po badaniach kontrolnych oraz odprawa

• Autor: Adam Dąbrowski

Po badaniach kontrolnych lekarz stwierdził brak zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Pracodawca zaproponował nowe bardzo niekorzystne warunki pracy i płacy. Odmówiłem przyjęcia. Po 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia otrzymałem świadectwo pracy z zapisem: Stosunek pracy ustał w wyniku Art.30 paragraf 1 pkt. 2 za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Jak to rozumieć? Czy na skutek takiego rozwiązania umowy o pracę przysługuje mi odprawa. Zakład zatrudnia powyżej 20 osób. Umowa na czas nieokreślony, 10 lat pracy. Czy utrata zdolności na skutek pracy w warunkach szkodliwych, może być uznana za moją winę. Przy propozycji nowej pracy nie wzięto pod uwagę orzeczenia lekarza. Nie skierowano mnie również na badania wstępne.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwolnienie po badaniach kontrolnych oraz odprawa

Przyczyna wypowiedzenia dotycząca częściowo pracownika a odprawa

W opisanym stanie faktycznym odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę nie przysługuje, ponieważ przyczyny wypowiedzenia dotyczyły częściowo pracownika - jego niezdolności do pracy na danym stanowisku.

Odprawa zaś dotyczy przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn nie dotyczących pracownika w ogólne, nawet w formie współprzyczyny.

Odrębnym zagadnieniem jest wpływ stanu warunków pracy na zdrowie pracownika, za co może ponosić odpowiedzialność pracodawca.

Zakładając, że stan warunków pracy nie odpowiadał obowiązującym przepisom bhp, wówczas byłaby przesłanka do ustalenia zawinienia pracodawcy w zakresie związku przyczynowo-skutkowego między stanem zdrowia pracownika a warunkami pracy, za które ponosi odpowiedzialność pracodawca.

Problem jest dość złożony, gdyż z jednej strony dotyczy formalno-prawnej podstawy dochodzenia takiego odszkodowania (np. art. 415 K.c. przez art. 300 K.p.), a z drugiej wiadomości o charakterze medycznym.

Proponowałbym zwrócić się do właściwego inspektora pracy, który mógłby ustalić wstępnie, czy stan warunków pracy odpowiadał obowiązującym przepisom bhp.

Adresy okręgowych inspektoratów pracy Państwowej Inspekcji Pracy zawiera strona: www.pip.gov.pl.

Zobacz też: Przymusowa przerwa w pracy

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »