Zwolnienie z przychodzenia do pracy podczas wypowiedzenia

• Autor: Joanna Korzeniewska

Mój pracownik dostał wypowiedzenie z okresem 30-dniowym. Natomiast nie chcę, aby przychodził do pracy już od poniedziałku. Oczywiście zapłacę za jego okres wypowiedzenia. Czy i jak muszę mu powiedzieć, aby już nie przychodził do pracy? Chodzi mi o zwolnienie z przychodzenia do pracy podczas wypowiedzenia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwolnienie z przychodzenia do pracy podczas wypowiedzenia

Wiem, że czasem pracownicy potrafią przysporzyć problemów i zwalnianie ich należy do rzeczy nieprzyjemnych, acz potrzebnych W niektórych sytuacjach rzeczywiście lepiej jest, żeby zakończyć współpracę jak najszybciej.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

I w Pani sytuacji jak najbardziej da się to przeprowadzić. Nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby zwolniła Pani pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jest to bardzo proste. Mianowicie na podstawie art. 362 Kodeksu pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Pracownik zachowuje za ten okres prawo do wynagrodzenia.

Zwolnienie na piśmie

Nie ma potrzeby ani obowiązku, żeby realizować to prawo jedynie w chwili wręczenia wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż można to zrobić również później. Jeśli więc wypowiedzenie zostało już złożone, może to Pani zrobić od poniedziałku do zakończenia okresu wypowiedzenia. Forma ustna jednakże nie będzie wystarczająca, dlatego też powinna Pani złożyć oświadczenie w formie pisemnej. Nie jest ono specjalnie skomplikowane, wystarczy dosłownie jedno zdanie w rodzaju „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z dnia …  na podstawie art. 36 § 1 Kodeksu pracy zwalniam XY z obowiązku świadczenia pracy w okresie od A do B.

Wykorzystanie zaległego urlopu

Jednocześnie chciałabym wspomnieć o wykorzystaniu zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z art. 1671 Kodeksu pracy pracownik jest obowiązany w okresie urlopu wykorzystać urlop, jeśli pracodawca udzieli mu urlopu. Dotyczy to zarówno urlopu zaległego oraz tegorocznego proporcjonalnie do tego, jaki mu przysługuje za ten rok. I tutaj też jest to zależne od Pani jako pracodawcy, nie jest do tego potrzebna zgoda pracownika. Wystarczy też oświadczenie z Pani strony. Można więc najpierw policzyć, ile urlopu mu przysługuje, i udzielić mu pracownikowi wolnych dni, a na resztę zwolnić z obowiązku świadczenia pracy (o ile oczywiście ma jeszcze dni urlopowe). To rozwiązanie ma też ten plus, że w razie czego nie będzie konieczności wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Można więc rozważyć również tę opcję.

Gdy więc pracownik stawi się w pracy w poniedziałek, powinna Pani wręczyć mu oświadczenie o urlopie i zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy. Najlepiej będzie oczywiście, jeśli pracownik pokwituje odbiór pisma, by miała Pani dowód, że je otrzymał.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »