Indywidualne porady prawne
• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Właśnie podpisałam czasową umowę o pracę z nowym pracodawcą. Obie strony zakładają wstępnie, że umowa ta zostanie przedłużona. Problem polega na tym, że muszę koniecznie mieć wolne przez 2 tygodnie właśnie w czasie, kiedy wygaśnie moja umowa. Pracodawca zaproponował mi podpisanie nowej umowy po tej mojej przerwie. Ja jednak obawiam się utraty ciągłość pracy i tego konsekwencji. Czy słusznie?
Okres bez umowy nie jest okresem zatrudnienia. Zatem brak umowy o pracę przez okres 2 tygodni może skutkować kilkoma konsekwencjami. Pierwszą z nich jest brak ciągłości pracy przy liczeniu kolejnych umów. Zasadniczo trzecia umowa na czas określony skutkuje dla pracownika przywilejami, jakie daje umowa na czas nieokreślony (w zakresie okresu wypowiedzenia, ochrony).
Zgodnie z przepisami, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca, tj. 30 dni, to zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli przerwa przekroczy 30 dni, to liczenie umów na czas określony zaczyna się od początku.
Zatem Pani to nie dotyczy, bowiem przerwa nie będzie wynosiła więcej niż 30 dni.
Zobacz też: Ciągłość L4
Kolejną konsekwencją jest przerwa w składkach ZUS. Pracodawca wyrejestruje Panią i zarejestruje na nowo po dwóch tygodniach. Okres przerwy będzie okresem nieskładkowym. Skutkuje to także wyliczaniem ewentualnego zasiłku chorobowego. Przerwa między dwiema umowami o pracę, nawet jednodniowa, może mieć istotny wpływ na ustalanie podstawy zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego. Jeżeli dwie umowy o pracę oddziela jedynie dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas zachowana jest ciągłość ubezpieczenia chorobowego. Pozwala to na uwzględnienie w podstawie świadczeń chorobowych wynagrodzenia za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia absencji chorobowej. Natomiast jeżeli przerwę stanowi dzień powszedni, np. sobota, wówczas podstawę wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego ustala się z uwzględnieniem okresu przypadającego po podpisaniu nowej umowy.
Zatem straciłaby Pani na zasiłku chorobowym, oczywiście na składkach emerytalnych i rentowych także.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy