Przerwa między dwoma umowami o pracę

Właśnie podpisałam czasową umowę o pracę z nowym pracodawcą. Obie strony zakładają wstępnie, że umowa ta zostanie przedłużona. Problem polega na tym, że muszę koniecznie mieć wolne przez 2 tygodnie właśnie w czasie, kiedy wygaśnie moja umowa. Pracodawca zaproponował mi podpisanie nowej umowy po tej mojej przerwie. Ja jednak obawiam się utraty ciągłość pracy i tego konsekwencji. Czy słusznie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Przerwa między dwoma umowami o pracę

Konsekwencje braku umowy o pracę przez okres 2 tygodni

Okres bez umowy nie jest okresem zatrudnienia. Zatem brak umowy o pracę przez okres 2 tygodni może skutkować kilkoma konsekwencjami. Pierwszą z nich jest brak ciągłości pracy przy liczeniu kolejnych umów. Zasadniczo trzecia umowa na czas określony skutkuje dla pracownika przywilejami, jakie daje umowa na czas nieokreślony (w zakresie okresu wypowiedzenia, ochrony).

Zgodnie z przepisami, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca, tj. 30 dni, to zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli przerwa przekroczy 30 dni, to liczenie umów na czas określony zaczyna się od początku.

Zatem Pani to nie dotyczy, bowiem przerwa nie będzie wynosiła więcej niż 30 dni.

Zobacz też: Ciągłość L4

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy przerwa między dwiema umowami o pracę może mieć wpływ na ustalanie podstawy zasiłku chorobowego?

Kolejną konsekwencją jest przerwa w składkach ZUS. Pracodawca wyrejestruje Panią i zarejestruje na nowo po dwóch tygodniach. Okres przerwy będzie okresem nieskładkowym. Skutkuje to także wyliczaniem ewentualnego zasiłku chorobowego. Przerwa między dwiema umowami o pracę, nawet jednodniowa, może mieć istotny wpływ na ustalanie podstawy zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego. Jeżeli dwie umowy o pracę oddziela jedynie dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas zachowana jest ciągłość ubezpieczenia chorobowego. Pozwala to na uwzględnienie w podstawie świadczeń chorobowych wynagrodzenia za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia absencji chorobowej. Natomiast jeżeli przerwę stanowi dzień powszedni, np. sobota, wówczas podstawę wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego ustala się z uwzględnieniem okresu przypadającego po podpisaniu nowej umowy.

Zatem straciłaby Pani na zasiłku chorobowym, oczywiście na składkach emerytalnych i rentowych także.

Przykłady

 
Problem z ustaleniem stażu pracy

Anna pracowała w firmie X na podstawie umowy o pracę na czas określony przez ostatnie 2 lata. Jej druga umowa wygasła w czerwcu, a Anna miała zaplanowany dwutygodniowy urlop. Pracodawca zaproponował jej podpisanie nowej umowy po powrocie z urlopu. Anna zgodziła się, ale zaniepokoiła ją możliwość utraty ciągłości pracy. Po powrocie okazało się, że nowa umowa nie liczyła się do stażu pracy w firmie. Skutkiem tego była konieczność ponownego naliczania okresów umów na czas określony, co wydłużyło jej drogę do umowy na czas nieokreślony.

 
Przerwa w składkach ZUS i jej konsekwencje

Marek podpisał umowę o pracę na czas określony w firmie Y. Po zakończeniu tej umowy, Marek miał dwutygodniową przerwę, zanim podpisał nową umowę. W wyniku tej przerwy, jego składki ZUS zostały przerwane. Kiedy Marek zachorował w pierwszym miesiącu po podpisaniu nowej umowy, jego zasiłek chorobowy został obliczony na podstawie nowej umowy, co znacząco obniżyło wysokość świadczenia. Brak ciągłości w opłacaniu składek ZUS wpłynął również na wysokość przyszłej emerytury.

 
Skutki przerwy dla zasiłku chorobowego

Kasia, zatrudniona na czas określony w firmie Z, zakończyła swoją drugą umowę w maju. Pracodawca zaproponował jej nową umowę, która miała rozpocząć się dwa tygodnie po zakończeniu poprzedniej. Kasia nie wiedziała, że ta przerwa wpłynie na jej zasiłek chorobowy. Kiedy zachorowała miesiąc po rozpoczęciu nowej umowy, podstawą do obliczenia jej zasiłku chorobowego były zarobki jedynie z nowej umowy, a nie z ostatnich 12 miesięcy. W rezultacie, zasiłek był znacznie niższy, niż gdyby nie było przerwy między umowami.

Podsumowanie

 

Przerwa między dwiema umowami o pracę może mieć poważne konsekwencje, takie jak utrata ciągłości zatrudnienia, przerwa w składkach ZUS i niższy zasiłek chorobowy. Warto dokładnie rozważyć wszelkie skutki prawne i finansowe przed podjęciem decyzji o takiej przerwie. Aby uniknąć niekorzystnych sytuacji, najlepiej skonsultować się z ekspertem ds. prawa pracy.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji przerw między umowami o pracę. Zapewniamy szybką i fachową pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »