• Autor: Marta Handzlik
Jestem na urlopie wychowawczym jeszcze przez dwa lata. Chcę jednak wypowiedzieć umowę o pracę teraz, najchętniej bez zachowania okresu wypowiedzenia (mam 3-miesięczny; umowa na czas nieokreślony). Wiem jednak, że pracodawca może się na to nie zgodzić i wtedy chcę złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pytanie: czy muszę faktycznie pracować przez te trzy miesiące, czy mogę nadal być na urlopie wychowawczym? Czy powinnam na przykład wysłać oba wypowiedzenia pocztą i niech pracodawca wybierze, które mu odpowiada? Ile czasu ma pracodawca na udzielenie mi odpowiedzi i w jakiej formie musi to zrobić?
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom w okresie urlopu wychowawczego szczególną ochronę trwałości stosunku pracy. Okres ochronny rozpoczyna się w dniu złożenia przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy i trwa do dnia zakończenia tego urlopu. W okresie ochronnym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, co wynika z przepisu art. 186.1 § 1 zdanie 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.).
Oczywiście nie ma ograniczeń co do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w okresie urlopu wychowawczego za wypowiedzeniem. Do czasu rozwiązania umowy o pracę pracownik pozostaje na urlopie wychowawczym (o ile nadal mu przysługuje). Jeżeli w okresie wypowiedzenia urlop się skończy, to trzeba będzie podjąć pracę i pracować do końca okresu wypowiedzenia. Idealnie zatem byłoby wypowiedzieć umowę o pracę w taki sposób, ażeby koniec okresu wypowiedzenia przypadł na koniec urlopu wychowawczego. Jeżeli chce Pani natychmiast podjąć nową pracę, może Pani zaproponować pracodawcy rozwiązanie stosunku pracy na podstawie porozumienia stron.
Przechodząc do rozwiązań praktycznych, proponuję wysłać jedno pismo, w którym wnioskuje Pani o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron (i tu wskazać datę takiego rozwiązania), a jednocześnie w piśmie tym dodać adnotację, że w przypadku gdy pracodawca nie wyrazi zgody na porozumienie stron, powinien pismo traktować jako wypowiedzenie stosunku pracy, który wygaśnie wtedy … – i tu podać datę zakończenia stosunku pracy.
Jeśli pracodawca nie wypowie się odnośnie porozumienia stron do terminu wskazanego w piśmie (do terminu wskazanego jako zakończenie za porozumieniem stron), wówczas musi Pani uznać, że umowa zakończy się po upływie okresu wypowiedzenia.
Anna, mama bliźniaków, chce zmienić zawód
Anna przebywa na urlopie wychowawczym już drugi rok i właśnie dostała szansę na zatrudnienie w zupełnie nowej branży. Chciała szybko zakończyć dotychczasową umowę, ale pracodawca nie zgodził się na porozumienie stron. Złożyła więc wypowiedzenie z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia i przez cały ten czas pozostała na urlopie wychowawczym, bo jej prawo do niego jeszcze trwało.
Magda nie planowała wracać do poprzedniej pracy
Po roku urlopu wychowawczego Magda zdecydowała, że nie wraca do poprzedniej pracy — planowała założyć własną działalność. Wysłała do pracodawcy pismo z propozycją rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron z konkretną datą, dodając klauzulę, że jeśli pracodawca się nie zgodzi, traktuje pismo jako wypowiedzenie. Pracodawca nie odpowiedział, więc uznała, że rozpoczął się bieg wypowiedzenia, które zakończy się zgodnie z terminem wskazanym w piśmie.
Kasia nie dopilnowała terminu końca urlopu
Kasia złożyła wypowiedzenie, ale jej urlop wychowawczy kończył się w połowie okresu wypowiedzenia. Ponieważ nie przedłużyła go ani nie wnioskowała o skrócenie wypowiedzenia, musiała wrócić do pracy na ostatni miesiąc, by przepracować resztę okresu wypowiedzenia — zgodnie z przepisami.
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika będącego na urlopie wychowawczym jest całkowicie dopuszczalne i nie wymaga wcześniejszego powrotu do pracy — o ile urlop nadal trwa w okresie wypowiedzenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem może być propozycja zakończenia stosunku pracy za porozumieniem stron, z dodatkową klauzulą, że w razie braku zgody pismo traktowane będzie jako wypowiedzenie. W takiej sytuacji, jeśli pracodawca nie odpowie do wskazanego terminu, uznaje się, że umowa rozwiąże się po okresie wypowiedzenia, a pracownik w tym czasie wciąż może korzystać z urlopu wychowawczego, jeśli nadal mu przysługuje.
Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skorzystaj z naszej pomocy online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Odpowiadamy na pytania z zakresu prawa pracy, w tym dotyczące urlopów wychowawczych, wypowiedzeń i ochrony zatrudnienia. Nasi prawnicy przygotują dla Ciebie konkretną opinię lub wzór pisma, dopasowany do Twojej sytuacji. Wejdź na eporady24.pl i zadaj pytanie już dziś.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy