Praca a studia zaoczne

• Autor: Adam Dąbrowski

W firmie, w której pracuję, na kilka dni przed sobotą wywieszane jest powiadomienie o obowiązkowej pracy zbiorowej. Mój problem polega na tym, że studiuję zaocznie (zajęcia mam w sobotę i niedzielę) i jak na razie udawało mi się nie przychodzić, ale kierownik zapowiedział, że tak dłużej być nie może, bo pozostała cześć pracowników się buntuje: czemu ja nie przychodzę, a oni muszą. Chciałbym dodać, że podejmując pracę w tej firmie poinformowałem pracodawcę o tym, że studiuję. Dowiedziałem się, że tydzień wcześniej trzech pracowników nie przyszło w sobotę do pracy. Dwóch dostało pisemną naganę, a trzeci ma sprawę w sądzie pracy, za to że nie poinformował kierownika o nie stawieniu się do pracy. Czy mam jakieś prawa, skoro studiuję i uczęszczam na zajęcia w soboty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca a studia zaoczne

Czy pracodawca powinien ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych?

W podanym przypadku, kiedy pracownik studiuje i pracodawca wiedział o tym w momencie przyjmowania go do pracy, obowiązany jest zgodnie z art. 17 K.p. ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Owo ułatwianie podnoszenia kwalifikacji powinno polegać na tym, aby w rozkładzie czasu pracy przypadającym na soboty objęte zajęciami szkolnymi nie wyznaczać pracownikowi pracy.

Pominięcie pracownika studiującego przy układaniu rozkładu czasu pracy w soboty nie stanowi żadnej dyskryminacji innych pracowników.

Pracownicy nie mogą skutecznie powoływać się na nierówne traktowanie w zatrudnieniu, ponieważ na pracodawcy ciąży taki obowiązek w świetle wskazanego przepisu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »