Szukamy prawnika. Oferta dla radc�w prawnych i adwokat�w

Praca a studia zaoczne

• Autor: Adam Dąbrowski

W firmie, w której pracuję, na kilka dni przed sobotą wywieszane jest powiadomienie o obowiązkowej pracy zbiorowej. Mój problem polega na tym, że studiuję zaocznie (zajęcia mam w sobotę i niedzielę) i jak na razie udawało mi się nie przychodzić, ale kierownik zapowiedział, że tak dłużej być nie może, bo pozostała cześć pracowników się buntuje: czemu ja nie przychodzę, a oni muszą. Chciałbym dodać, że podejmując pracę w tej firmie poinformowałem pracodawcę o tym, że studiuję. Dowiedziałem się, że tydzień wcześniej trzech pracowników nie przyszło w sobotę do pracy. Dwóch dostało pisemną naganę, a trzeci ma sprawę w sądzie pracy, za to że nie poinformował kierownika o nie stawieniu się do pracy. Czy mam jakieś prawa, skoro studiuję i uczęszczam na zajęcia w soboty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca a studia zaoczne

Czy pracodawca powinien ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych?

W podanym przypadku, kiedy pracownik studiuje i pracodawca wiedział o tym w momencie przyjmowania go do pracy, obowiązany jest zgodnie z art. 17 K.p. ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Owo ułatwianie podnoszenia kwalifikacji powinno polegać na tym, aby w rozkładzie czasu pracy przypadającym na soboty objęte zajęciami szkolnymi nie wyznaczać pracownikowi pracy.

Pominięcie pracownika studiującego przy układaniu rozkładu czasu pracy w soboty nie stanowi żadnej dyskryminacji innych pracowników.

Pracownicy nie mogą skutecznie powoływać się na nierówne traktowanie w zatrudnieniu, ponieważ na pracodawcy ciąży taki obowiązek w świetle wskazanego przepisu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Konflikt w firmie produkcyjnej

Anna pracuje w firmie produkcyjnej i równocześnie studiuje zaocznie na kierunku zarządzanie. W momencie podpisywania umowy o pracę poinformowała pracodawcę, że w weekendy uczęszcza na zajęcia. Jednak co kilka tygodni w soboty organizowane są w firmie tzw. "prace zbiorowe". Kierownik wyraził zgodę na nieobecność Anny na początku, ale po czasie zaczął wywierać presję, powołując się na niezadowolenie innych pracowników. Anna przypomniała pracodawcy, że zgodnie z Kodeksem pracy, jej obowiązek uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych powinien być respektowany. Dzięki temu udało się ustalić, że w takich sytuacjach nie będzie brana pod uwagę w grafiku sobotnich dyżurów.

 

Sytuacja w handlu detalicznym

Marek pracuje w dużej sieci handlowej, gdzie obowiązują zmienne grafiki pracy. Studiuje zaocznie informatykę, a jego zajęcia odbywają się w każdy weekend. Przed rozpoczęciem pracy zgłosił ten fakt przełożonemu, który początkowo dostosowywał jego grafik. Po pewnym czasie, w związku z brakiem pracowników, zaczęto wpisywać Marka na sobotnie zmiany. Po konsultacji z działem kadr Marek wskazał pracodawcy przepisy Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych i konieczności ich respektowania. Dzięki temu firma wypracowała rozwiązanie – Marek mógł pracować więcej w dni powszednie, by wyrównać brak weekendowych godzin pracy.

 

Problemy w małej firmie budowlanej

Tomek jest pracownikiem małej firmy budowlanej, a jednocześnie studentem zaocznym budownictwa. W firmie panuje nieformalna atmosfera, a wiele decyzji podejmowanych jest "na bieżąco". Pewnego dnia Tomek dowiedział się, że wszyscy pracownicy muszą stawić się w sobotę na dodatkowe prace porządkowe, co kolidowało z jego zajęciami. Kierownik zagroził, że nieobecność będzie miała konsekwencje dyscyplinarne. Tomek zwrócił się o poradę prawną i uświadomił kierownika, że jego obowiązki studenckie powinny być uwzględnione, gdyż są związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Po tej rozmowie kierownik ustalił inne rozwiązanie – Tomek mógł odrobić godziny w późniejszym terminie.

Podsumowanie

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez studia zaoczne to istotny krok w rozwoju kariery, który powinien być wspierany przez pracodawców. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek ułatwiać swoim pracownikom łączenie pracy z nauką, szczególnie gdy zajęcia odbywają się w dni robocze lub weekendy. Odpowiednie podejście do układania grafiku czy elastyczność w planowaniu obowiązków nie tylko pozwala na realizację celów edukacyjnych pracownika, ale również buduje pozytywną atmosferę i zwiększa lojalność wobec firmy. Warto, aby pracodawcy i pracownicy dążyli do kompromisu, który przyniesie obopólne korzyści – lepiej wykształconą kadrę oraz zadowolenie z miejsca pracy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy porady prawne w zakresie Twoich praw pracowniczych i edukacyjnych. Pomożemy rozwiązać konflikty z pracodawcą i przygotować potrzebne pisma. Skontaktuj się z nami!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »