Praca 14 godzin na dobę z jednodniową przerwą ? planowanie urlopu

• Autor: Marta Handzlik

Rozliczany jestem według 8-godzinnego systemu pracy, chociaż pracuję po 14 godzin co drugi dzień. Zatem według jakiego systemu urlopowego powinienem planować urlop – 8-godzinnego czy 14-godzinnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca 14 godzin na dobę z jednodniową przerwą ? planowanie urlopu

Stała praca w godzinach nadliczbowych

Jeśli jest Pan zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, to znaczy, że powinien Pan wykonywać pracę 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. W takim systemie czasu pracy praca powyżej 8 godzin na dobę jest dopuszczalna tylko wyjątkowo, a nie stale. Oznacza to, że jeśli pracuje Pan po 14 godzin dziennie, to albo wypracowuje Pan nadgodziny, albo Pana pracodawca narusza przepisy prawa pracy, nie stosując do Pana przepisów dotyczących równoważnego system czasu pracy.

Zgodnie z art. 154(2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Zobacz też: Urlop przy 12-godzinnym systemie pracy

Praca 14 godzin dziennie mimo zatrudnienia w podstawowym systemie czasu pracy

Oznacza to, że w przypadku gdy pracownik zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy, to każdego dnia jest zobowiązany do przepracowania 8 godzin i na tyle godzin pracodawca musi mu udzielić urlopu.

Jeśli Pan pracuje 14 godzin i ma dzień wolny, to należy przyjąć, że w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje Pan pracę w nadgodzinach (i odbiera wolne za nadgodziny), wobec czego planowo ma Pan przepracować 8 godzin i tyle powinno być odliczone z Pana urlopu.

Jeśli jednak Pana praca po 14 godzin na dobę jest stała – z góry zaplanowana, od dłuższego czasu – można przyjąć, że jednak zmienił się Pana system czasu pracy. Jeśli tak się stało – i ma Pan zaplanowane na dany dzień 14 godzin – tyle godzin powinno być odliczone od Pana urlopu.

Powinien Pan się więc upewnić, na jakiej zasadzie pracuje Pan 14 godzin na dobę z jednodniowa przerwą. Być może po prostu nie jest Pan zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, albo Pana pracodawca nagminnie łamie prawo.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »