Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca 14 godzin na dobę z jednodniową przerwą ? planowanie urlopu

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-08-09

Rozliczany jestem według 8-godzinnego systemu pracy, chociaż pracuję po 14 godzin co drugi dzień. Zatem według jakiego systemu urlopowego powinienem planować urlop – 8-godzinnego czy 14-godzinnego?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Jeśli jest Pan zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, to znaczy, że powinien Pan wykonywać pracę 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. W takim systemie czasu pracy praca powyżej 8 godzin na dobę jest dopuszczalna tylko wyjątkowo, a nie stale. Oznacza to, że jeśli pracuje Pan po 14 godzin dziennie, to albo wypracowuje Pan nadgodziny, albo Pana pracodawca narusza przepisy prawa pracy, nie stosując do Pana przepisów dotyczących równoważnego system czasu pracy.

Zgodnie z art. 154(2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Oznacza to, że w przypadku gdy pracownik zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy, to każdego dnia jest zobowiązany do przepracowania 8 godzin i na tyle godzin pracodawca musi mu udzielić urlopu.

Jeśli Pan pracuje 14 godzin i ma dzień wolny, to należy przyjąć, że w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje Pan pracę w nadgodzinach (i odbiera wolne za nadgodziny), wobec czego planowo ma Pan przepracować 8 godzin i tyle powinno być odliczone z Pana urlopu.

Jeśli jednak Pana praca po 14 godzin na dobę jest stała – z góry zaplanowana, od dłuższego czasu – można przyjąć, że jednak zmienił się Pana system czasu pracy. Jeśli tak się stało – i ma Pan zaplanowane na dany dzień 14 godzin – tyle godzin powinno być odliczone od Pana urlopu.

Powinien Pan się więc upewnić, na jakiej zasadzie pracuje Pan 14 godzin na dobę z jednodniowa przerwą. Być może po prostu nie jest Pan zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, albo Pana pracodawca nagminnie łamie prawo.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »