Czy zaplanowany dzień wolny przepada w przypadku choroby

• Autor: Adam Dąbrowski

Czy w przypadku gdy w systemie 4 brygadowym mam zaplanowany wcześniej WD np. we wtorek, a ja zachoruję od poniedziałku do czwartku, to czy WD mi przepada, czy mogę je wykorzystać w późniejszym terminie - oczywiście w danym cyklu rozliczeniowym ? W moim zakładzie pracy pracodawca twierdzi, że WD przepada w przypadku L4. Powołuje się na zapis w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, który brzmi: Art. 14 §3: W razie niewykorzystania przez pracownika dodatkowego dnia wolnego od pracy (WD), z innych powodów niż wykonywanie w tym dniu pracy na polecenie pracodawcy, nie przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy ani dodatkowe wynagrodzenie: Czy przypadkiem zapis ten nie stoi w sprzeczności z Art 151 11 Kodeksu Pracy ?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dzień wolny od pracy

Odpowiedź poprawna zależy od tego, z jakiego tytułu mamy do czynienia z dniem wolnym od pracy?

Jeśli będzie to dzień wolny od pracy wynikający z zasady 5 dniowego tygodnia pracy, to oczywiście L4 w tym dniu niczego nie zmienia w tym sensie, że pracownikowi nie przysługuje inny dzień wolny.

Podobnie, nie przysługuje pracownikowi dzień wolny od pracy, jeśli zachoruje w piątek i najbliższej niedzieli także nie wykorzysta jako wolnej w związku z niezdolnością do pracy.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku art. 15111 K.p. w sytuacji, gdy pracownik przepracował niedzielę lub święto i z tego tytułu nabył prawo do wykorzystania dnia wolnego od pracy.

W takim przypadku, prawo do tego dnia wolnego raz nabyte musi się zmaterializować w postaci rzeczywistego wykorzystania dnia wolnego.

Świadczy o tym wyraźnie zwrot ustawodawcy użyty w art. 15111 par. 2 "Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie....dnia wolnego".

Z przypadkiem takim mamy do czynienia wówczas, gdy pracodawca udzielił pracownikowi dnia wolnego, ale nie było możliwe jego wykorzystanie np. z powodu niezdolności pracownika do pracy z powody choroby.

W takiej sytuacji ten dzień niewykorzystany musi być pracownikowi udzielony w terminie późniejszym do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy.

Zobacz też: System 4-brygadowy a święta

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »