Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwolnienie lekarskie pracownika do 30 dni a badania kontrolne

• Autor: Dorota Kriger

Czy mogę wysłać pracownika na dodatkowe badania kontrolne po 28 dniach zwolnienia lekarskiego? Na jaki akt prawny mogę się powołać? Pracownik co chwilę dostaje nowe zwolnienia lekarskie, jednak nigdy nie przekraczają one 30 dni. Co w takim przypadku robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Zwolnienie lekarskie pracownika do 30 dni a badania kontrolne

Kiedy pracodawca może skierować pracownika na kontrolne badania lekarskie?

Pracodawca może skierować pracownika na badania kontrolne w przypadku niezdolności trwającej dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 K.p.). Badania kontrolne w tym przypadku mają określić, czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku po długotrwałej chorobie (trwającej co najmniej 30 dni).

Jeśli pomiędzy okresami choroby wskazanymi w zwolnieniach lekarskich nie ma przerwy, to należy zsumować dni i nie sugerować się liczbą dni wskazaną na poszczególnych zwolnieniach. Jeśli liczba dni przekroczy 30, po powrocie pracownika do pracy kierujemy go na badania kontrolne. Inaczej należy postąpić, jeśli pomiędzy zwolnieniami są przerwy – wtedy każde zwolnienie należy traktować odrębnie.

Zobacz też: Ciągłość zwolnienia lekarskiego

Jak skontrolować zasadność zwolnień lekarskich pracownika?

Przerwy wynikające z dni wolnych (święta, niedziele) nie są traktowane jako przerwy w chorobie, jeśli ponowne zwolnienie lekarskie jest wystawione w związku z tą samą jednostką chorobową.

Jeśli częste choroby pracownika wzbudzają wątpliwości pracodawcy, to pracodawca lub ZUS ma prawo skontrolować sposób wykorzystywania zwolnień lekarskich oraz ich zasadność.

Przeczytaj też: Czy dostanę zdolność do pracy w ciąży

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info