Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-09-23

Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym i w trakcie tego urlopu urodzę drugie dziecko. Co mogę zrobić po urodzeniu dziecka? Czy należy mi się urlop macierzyński? Co z zasiłkiem macierzyńskim?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w przypadku urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego urlop wychowawczy trwa nadal. Nie zostaje on ani przerwany, ani też zawieszony.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W takiej sytuacji urlop macierzyński wprawdzie nie przysługuje, ale przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli krótszy o 2 tygodnie. Rozróżnić tu należy dwie sytuacje. Jeżeli pracownica urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego i pełny wymiar urlopu macierzyńskiego mieści się w ramach urlopu wychowawczego to wówczas zasiłek macierzyński ulega skróceniu o 2 tygodnie.

Jeśli między urodzeniem dziecka a końcem urlopu wychowawczego przypada więcej lub dokładnie tyle tygodni, ile obejmuje podstawowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski w wymiarze przysługującym zgodnie z Kodeksem pracy – czyli 52 tygodnie – pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający długością okresowi: podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Wówczas urlop macierzyński skraca się o 2 tygodnie.

Jeśli natomiast urlop wychowawczy byłby krótszy od okresu urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego, wówczas przez czas do końca urlopu wychowawczego otrzymuje Pani zasiłek macierzyński, a następnie korzysta Pani z pozostałej części urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Pracownica może wnioskować o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Od daty złożenia tego wniosku będzie zależała wysokość zasiłku macierzyńskiego, a mianowicie jeśli wniosek o udzielenie:

– wszystkich urlopów zostanie złożony w ciągu 14 dni od dnia porodu, to wyniesie on 80% podstawy wymiaru za okres odpowiadający wszystkim urlopom związanym z rodzicielstwem,

– urlopu dodatkowego i rodzicielskiego zostanie złożony po upływie 14 dni od dnia porodu, to wyniesie on 100% podstawy wymiaru za okres odpowiadający „podstawowemu” i dodatkowemu okresowi urlopu macierzyńskiego oraz 60% podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego.

Jeżeli bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego pracownica przez cały okres 12 miesięcy poprzedzających, z których jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, korzystała z urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego lub odbywała czynną służbę wojskową i w związku z tym w tym okresie nie otrzymywała wynagrodzenia, płatnik zasiłku ustala podstawę wymiaru zasiłku jak dla pracownika, który zachorował w pierwszym dniu zatrudnienia.

Jeśli ma ona prawo do wynagrodzenia w stałej wysokości to podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy jest wynagrodzenie określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

 

 

Opis sprawy z 2012 r. Uwaga! Zmiana stanu prawnego – 2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »