Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaliczenie równorzędnej szkoły zawodowej do stażu pracy – ile dni urlopu?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2013-05-15

Pracownik ukończył tzw. szkołę przysposabiającą do zawodu o dwuletnim okresie nauczania w zawodzie rolnik. Czy powinno się ją wliczyć do stażu pracy tak samo jak szkołę zawodową? Po ewentualnym doliczeniu tych dwóch lat w połowie lipca tego roku pracownik nabędzie prawa do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy mam mu przyznać na ten rok 20 czy 26 dni urlopu? Pracownik jest zatrudniony do końca roku.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 155 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (K.p.) do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata.

Szkołę przysposabiającą do zawodu o dwuletnim okresie nauczania w zawodzie rolnik należy w rozumieniu wyżej przywołanego przepisu traktować jako równorzędną szkołę zawodową. Z tego też względu do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy wliczyć dodatkowe dwa lata, pod warunkiem że w tym samym czasie nie trwał okres zatrudnienia, który został już zaliczony do stażu pracowniczego (art. 155 § 2 K.p.).

W tym roku ten pracownik ma prawo od lipca do 26 dni urlopu. Nie przelicza się tych dni proporcjonalnie. Gdyby jednak odszedł z pracy przed lipcem – wtedy dopiero kolejny pracodawca ustali mu wyższy wymiar. Nie może więc wcześniej (przed lipcem) wykorzystać więcej dni urlopu niż 20.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Okres ochronny po powrocie z urlopu wychowawczego

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Córka urodziła się 8 czerwca 2010 r. Przez pierwsze pół roku po porodzie przebywałam na urlopie macierzyńskim i...

 

Praca w nocy a urlop

Pracownik w naszej firmie zaczyna zmianę nocną w niedzielę o godz. 22:00, a kończy w poniedziałek o 06:00 . Na jaki...

 

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek...

 

Czy muszę wykorzystać urlop na żądanie?

Zostanę zwolniona z pracy za dwa tygodnie. Za niewykorzystany urlop zostanie mi wypłacona gratyfikacja, ale pojawił się problem dwóch dni urlopu na...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »