Zaliczenie równorzędnej szkoły zawodowej do stażu pracy ? ile dni urlopu?

• Autor: Dorota Kriger

Pracownik ukończył tzw. szkołę przysposabiającą do zawodu o dwuletnim okresie nauczania w zawodzie rolnik. Czy powinno się ją wliczyć do stażu pracy tak samo jak szkołę zawodową? Po ewentualnym doliczeniu tych dwóch lat w połowie lipca tego roku pracownik nabędzie prawa do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy mam mu przyznać na ten rok 20 czy 26 dni urlopu? Pracownik jest zatrudniony do końca roku.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zaliczenie równorzędnej szkoły zawodowej do stażu pracy ? ile dni urlopu?

Czy do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się szkołę przysposabiającą do zawodu?

Zgodnie z art. 155 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (K.p.) do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata.

Szkołę przysposabiającą do zawodu o dwuletnim okresie nauczania w zawodzie rolnik należy w rozumieniu wyżej przywołanego przepisu traktować jako równorzędną szkołę zawodową. Z tego też względu do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy wliczyć dodatkowe dwa lata, pod warunkiem że w tym samym czasie nie trwał okres zatrudnienia, który został już zaliczony do stażu pracowniczego (art. 155 § 2 K.p.).

W tym roku ten pracownik ma prawo od lipca do 26 dni urlopu. Nie przelicza się tych dni proporcjonalnie. Gdyby jednak odszedł z pracy przed lipcem – wtedy dopiero kolejny pracodawca ustali mu wyższy wymiar. Nie może więc wcześniej (przed lipcem) wykorzystać więcej dni urlopu niż 20.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »