Skrócenie okresu otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego

• Autor: Dorota Kriger

Złamałem nogę i od 6 miesięcy otrzymuję świadczenie rehabilitacyjne. Mój lekarz prowadzący stwierdził, że jestem już zdrowy. Czy mogę zatem skrócić okres otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego (mam je na 9 miesięcy)? Pojawiła się atrakcyjna dla mnie oferta pracy i chciałbym ją podjąć. Jak skrócić okres otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Skrócenie okresu otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego

Czy świadczeniobiorca może skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego?

Korzystanie ze świadczenia rehabilitacyjnego nie jest obowiązkiem, lecz prawem osoby ubezpieczonej, która ze względu na stan zdrowia nie może świadczyć pracy. O świadczenie takie występuje się wtedy, kiedy leczenie rokuje powrót do zdrowia, ale jak wiadomo, trudno określić czas powrotu do pełnej zdolności do pracy. Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS wydaje na okres teoretycznie niezbędny do pełnego powrotu do zdrowia (ale nie dłużej niż na 12 miesięcy), nie jest to więc potwierdzenie, że pobierający świadczenie będzie przez cały ten okres niezdolny do pracy. Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że leczenie się powiodło, świadczeniobiorca będzie mógł skrócić okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Po odzyskaniu zdolności do pracy przed upływem okresu, na który ZUS przyznał prawo do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik może wrócić do pracy (lub podjąć nową pracę) pod warunkiem uzyskania od lekarza medycyny pracy zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kontrolne badania lekarskie w celu ustalenia zdolności do pracy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni

Oznacza to, że pracownik, który zgłasza chęć powrotu do pracy, powinien wykonać badania kontrolne, które ustalą, czy rzeczywiście pracownik może podjąć pracę na dotychczasowym stanowisku – zgodnie z art. 229 § 2 K.p. Przepis ten mówi, że w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Jeśli osoba pobierająca świadczenie nie jest zatrudniona i zgłasza chęć podjęcia zatrudnienia, również powinna uzyskać zaświadczenie o zdolności do pracy – w tym przypadku należy wykonać badania wstępne, zgodnie z art. 229 § 1 K.p., który mówi, że wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy.

W obu tych przypadkach obowiązek skierowania pracownika na profilaktyczne badania lekarskie spoczywa na pracodawcy – dotychczasowym lub nowym (§ 4 ust. 1 w związku z § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz. U. z 1996 r. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.).

Po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza pracownik może wrócić do dotychczasowej pracy (lub podjąć nową pracę), ale powinien o tym fakcie poinformować organ wypłacający świadczenie rehabilitacyjne.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przedsiębiorca wraca do biznesu
Tomasz, właściciel małej firmy budowlanej, doznał poważnego urazu kręgosłupa i przez pół roku otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne. Początkowo lekarze przewidywali dłuższą rekonwalescencję, ale intensywna rehabilitacja przyniosła szybsze efekty. Kiedy lekarz prowadzący potwierdził jego pełną sprawność, Tomasz wykonał wymagane badania kontrolne i wrócił do zarządzania firmą. Po poinformowaniu ZUS-u o podjęciu pracy, świadczenie zostało zakończone wcześniej.

 

Nowa szansa zawodowa
Anna, księgowa, po operacji kolana otrzymała świadczenie rehabilitacyjne na 9 miesięcy. Po 5 miesiącach odzyskała pełną sprawność i otrzymała atrakcyjną ofertę pracy w nowej firmie. Skierowała się do lekarza medycyny pracy, który wydał jej zaświadczenie o zdolności do pracy. Następnie poinformowała ZUS o podjęciu zatrudnienia, co skutkowało zakończeniem świadczenia. Dzięki temu mogła szybko wrócić do aktywności zawodowej.

 

Powrót do pracy w szkole
Marta, nauczycielka, złamała rękę w wyniku wypadku i przez 6 miesięcy pobierała świadczenie rehabilitacyjne. Po 4 miesiącach lekarz stwierdził, że ręka jest w pełni sprawna, a Marta czuje się gotowa do powrotu do pracy. Po przeprowadzeniu badań kontrolnych i uzyskaniu zaświadczenia o zdolności do pracy poinformowała dyrektora szkoły oraz ZUS o zakończeniu świadczenia. Dzięki temu mogła wrócić do uczniów szybciej, niż początkowo przewidywano.\

Podsumowanie

Skrócenie okresu otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego jest możliwe, jeśli świadczeniobiorca odzyskał zdolność do pracy przed upływem przyznanego okresu. Kluczowe jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pełną sprawność do wykonywania obowiązków zawodowych. Pracownik wracający do dotychczasowego zatrudnienia musi przejść badania kontrolne, a osoba podejmująca nową pracę – badania wstępne. Po spełnieniu tych formalności należy poinformować ZUS o powrocie do pracy, co skutkuje zakończeniem wypłaty świadczenia. Dzięki temu można szybciej wrócić do aktywności zawodowej i skorzystać z nowych możliwości na rynku pracy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci szybko i skutecznie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące świadczenia rehabilitacyjnego i innych kwestii związanych z prawem pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Nasi eksperci udzielają rzetelnych i praktycznych wskazówek dostosowanych do Twojej sytuacji. Dzięki wygodnej formie konsultacji online możesz uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jakie kroki podjąć i jak najlepiej zabezpieczyć swoje prawa.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info