Zmniejszenie etatu

• Autor: Łukasz Obrał

Dotychczas miałam umowę na czas nieokreślony (cały etat). W naszej firmie są zwolnienia i zmniejszane są etaty. Czy może mi zostać zmniejszony etat z całego na 3/4, skoro mam umowę na stałe? Czy jest to zgodne z Kodeksem pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmniejszenie etatu

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

Pracodawca może Pani wypowiedzieć warunki pracy i płacy, nawet jeżeli jest Pani zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Przepisy prawa pracy przewidują instytucję wypowiedzenia warunków pracy i płacy – tzw. wypowiedzenia zmieniającego.

Według art. 42 § 1 K.p. do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Stosownie do § 2 art. 42 K.p. wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki (pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie). W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków (§ 3 art. 42 K.p.).

Ponieważ jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, więc wypowiedzenie warunków pracy i płacy musi być uzasadnione – stosownie do dyspozycji zawartej w art. 42 § 1 K.p. do wypowiedzenia warunków pracy i płacy należy stosować przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę.

Zobacz też: Wniosek o zmniejszenie etatu na 3/4

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nieuzasadnione wypowiedzenie warunków pracy i płacy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia warunków pracy i płacy może Pani wnieść (o ile nie zgodzi się Pani na zmianę warunków pracy i płacy) odwołanie do sądu pracy.

Jeżeli wypowiedzenie będzie niezasadne, może Pani odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków i odwołać się do sądu pracy. Może Pani żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy.

Może Pani nie odmówić przyjęcia nowych warunków pracy i płacy i odwołać się do sądu pracy. Wówczas po upływie wypowiedzenia stosunek pracy będzie trwał na zmienionych warunkach, a Pani może domagać się przywrócenia poprzednich warunków pracy.

Jeżeli wypowiedzenie będzie nieuzasadnione, może Pani odmówić przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, a jednocześnie, odwoławszy się od tego bezzasadnego wypowiedzenia, domagać się odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę, do którego dochodzi na skutek niezgodnego z prawem wypowiedzenia zmieniającego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna, pracująca w dziale administracji dużej firmy od 10 lat, otrzymała wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia. Pracodawca, ze względu na trudną sytuację finansową firmy, zaproponował jej obniżenie etatu z pełnego na 3/4. Pani Anna nie zgodziła się na nowe warunki i wniosła odwołanie do sądu pracy, powołując się na brak uzasadnienia dla zmiany jej warunków zatrudnienia. Sąd uznał wypowiedzenie za nieuzasadnione i przywrócił poprzednie warunki pracy.

 

Pan Tomasz, zatrudniony na czas nieokreślony w firmie produkcyjnej, otrzymał od pracodawcy propozycję zmniejszenia etatu w związku z restrukturyzacją zakładu. Nie chcąc stracić pracy, przyjął nowe warunki, jednak po pewnym czasie zauważył, że obniżenie etatu wpłynęło nie tylko na jego pensję, ale także na składki emerytalne. Postanowił skonsultować się z prawnikiem, który doradził mu, jak skutecznie negocjować powrót do pełnego etatu, gdy sytuacja finansowa firmy się poprawi.

 

Pani Katarzyna, pracująca jako specjalistka ds. HR, została poinformowana o planach zmniejszenia jej etatu w ramach cięcia kosztów. Pracodawca wręczył jej wypowiedzenie zmieniające, jednak nie wskazał konkretnego uzasadnienia. Katarzyna skorzystała z prawa do konsultacji z przedstawicielem związków zawodowych, który pomógł jej w negocjacjach z pracodawcą. Ostatecznie udało się wypracować kompromis, polegający na elastycznym czasie pracy zamiast redukcji etatu.

Podsumowanie

Zmniejszenie etatu w ramach wypowiedzenia zmieniającego jest procedurą dopuszczalną przez Kodeks pracy, nawet w przypadku umowy na czas nieokreślony. Pracodawca ma prawo zaproponować nowe warunki zatrudnienia, jednak muszą one być odpowiednio uzasadnione. Pracownik, który nie zgadza się na zmianę warunków pracy lub płacy, może odwołać się do sądu pracy, domagając się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenia dotychczasowych warunków lub odszkodowania. Ważne jest, aby znać swoje prawa i świadomie podejmować decyzje dotyczące ewentualnej zgody na zmniejszenie etatu, mając na uwadze konsekwencje finansowe i zawodowe.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online, które pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki w zakresie zmniejszenia etatu oraz innych aspektów prawa pracy. Nasz zespół doświadczonych prawników udziela indywidualnych porad, analizuje dokumenty i doradza najlepsze rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Dzięki naszej pomocy możesz skutecznie bronić swoich interesów, negocjować warunki zatrudnienia lub podjąć odpowiednie kroki prawne w przypadku nieuzasadnionego wypowiedzenia zmieniającego. Skorzystaj z wygodnej formy porad online, bez konieczności wychodzenia z domu, i uzyskaj rzetelną pomoc prawną szybko i profesjonalnie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info