Odprawa dla profesora akademickiego

• Autor: Marta Handzlik

Jestem nauczycielem akademickim z tytułem profesora i zatrudniony jestem w dwóch miejscach pracy. W lutym w obydwu miejscach pracy złożyłem stosowne wypowiedzenie i przeszedłem na emeryturę. Odprawę emerytalną wypłacił mi tylko jeden pracodawca. Proszę o informację, czy odprawa przysługuje mi także od drugiego pracodawcy, czy też tylko mam prawo do odprawy z jednego miejsca pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jednorazowa odprawa w wysokości trzykrotnego wynagrodzenia

Zgodnie z art. 138 ustawy o szkolnictwie wyższym nauczyciele akademiccy przechodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do jednorazowej odprawy w wysokości trzykrotnego wynagrodzenia zasadniczego otrzymanego za ostatni miesiąc zatrudnienia.

Zasada jednorazowości nie wyłącza obowiązku każdego pracodawcy, u którego nauczyciel jest jednocześnie zatrudniony, wypłaty odprawy emerytalnej, jeśli tylko spełnione są warunki. 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 listopada 1984 r. (sygn. akt III PZP 44/84) stwierdził, że gdy wszystkie stosunki pracy, w jakich pracownik pozostawał, ustaną w związku z przejściem na emeryturę, pracownik nabywa prawo do odprawy w każdym z tych stosunków.

Oznacza to, że powinien Pan otrzymać odprawę z każdego miejsca pracy.

Zobacz też: Odprawa dla nauczyciela przechodzącego na emeryturę

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »