• Autor: Marta Handzlik
Pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego ma wypłacane dodatkowe składniki wynagrodzenia w tym prowizję od sprzedaży własnej (indywidualnej) 5% brutto od obrotów netto klientów wypłacaną za okres miesiąca. W momencie, kiedy pracownik jest na urlopie wypoczynkowym czy na L-4, klient realizuje zamówienie, co wpływa później na % prowizji dla pracownika, co za tym idzie, należy się ona pracownikowi zarówno za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, jak i na zwolnieniu lekarskim, ponieważ w tym czasie klienci realizują zamówienia. W miesiącu minionym pracownik przebywał 5 dni na urlopie wypoczynkowym. Czy taka prowizja od sprzedaży wchodzi do podstawy naliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy? Jeżeli tak, to czy taką prowizję należną za miesiąc poprzedni należy wypłacić w pełnej wysokości – jaka naliczyła mu się nawet na urlopie, czy może należy ją pomniejszyć o czas urlopu wypoczynkowego?
Szanowna Pani Edyto
Zgodnie z art. 172 ustawy Kodeks pracy za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
Zasady obliczania wynagrodzenia za urlop określa rozporządzenie urlopowe, które w § 6 wymienia świadczenia wyłączone z podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego. W myśl powołanego przepisu przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop nie uwzględnia się:
Prowizje otrzymywane przez pracowników nie należą do żadnej z ww. kategorii, wobec czego nie ma możliwości wyłączenia ich z podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop. Stanowią one zmienny składnik wynagrodzenia, gdyż przysługują pracownikom za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, ale w zróżnicowanej wysokości.
Zgodnie z rozporządzeniem zmienne składniki wynagrodzenia- a wiec i prowizja- przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, należy uwzględniać przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości takich składników wynagrodzenia, można je uwzględniać przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Podsumowując – prowizja taka, o jakiej mowa w pytaniu, wchodzi do podstawy wynagrodzenia urlopowego, gdyż nie została ona wyłączona w przepisach rozporządzenia.
Skoro prowizja wchodzi do podstawy wynagrodzenia urlopowego, to za dni urlopu należy wypłacić wynagrodzenie, jakie wyjdzie nam ze średniej, a za pozostałe dni miesiąca należną pracownikowi prowizję, którą w danym miesiącu wypracował.
Anna – doradczyni klienta w firmie handlowej
Anna przez większość czerwca pracowała, ale w ostatnim tygodniu miesiąca przebywała na zaplanowanym urlopie wypoczynkowym. W tym czasie kilku jej stałych klientów złożyło zamówienia, które były efektem jej wcześniejszej pracy i relacji. Firma naliczyła jej prowizję za cały miesiąc, uwzględniając również obroty wygenerowane podczas jej nieobecności. Wynagrodzenie urlopowe obliczono na podstawie średniej z trzech wcześniejszych miesięcy, w których także uwzględniono wypłacane prowizje.
Marek – sprzedawca w salonie motoryzacyjnym
W lipcu Marek był obecny w pracy przez trzy tygodnie, a jeden tydzień spędził na urlopie. W tym miesiącu jego klient podpisał umowę na zakup auta, co przełożyło się na wysoką prowizję. Firma wypłaciła mu tę prowizję w całości, niezależnie od urlopu. Dodatkowo, wynagrodzenie za czas urlopu zostało wyliczone w oparciu o średnie miesięczne zarobki (łącznie z prowizją) z ostatniego kwartału.
Ewelina – agentka ubezpieczeniowa
W marcu Ewelina była przez 5 dni na zwolnieniu lekarskim, a później 4 dni na urlopie. Jej klienci mimo to kontynuowali podpisywanie polis, które wcześniej omawiali z Eweliną. Prowizje z tych transakcji zostały jej przyznane, a przy naliczaniu wynagrodzenia urlopowego brano pod uwagę średnią prowizję z ostatnich trzech miesięcy. Dzięki temu Ewelina nie straciła finansowo na nieobecności.
Prowizje od sprzedaży, jako zmienny składnik wynagrodzenia wypłacany regularnie za okresy miesięczne, wchodzą do podstawy naliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas urlopu w takiej wysokości, jaką otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował – a więc uwzględniającej również przeciętną wysokość prowizji z trzech ostatnich miesięcy. Dodatkowo, prowizja za bieżący miesiąc wypłacana jest w pełnej wysokości, bez względu na to, że jej część przypadała na okres urlopu – o ile efektem wcześniejszej pracy pracownika były zamówienia zrealizowane w tym czasie.
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej pomocy prawnej bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z naszych porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy udzielą Ci wsparcia w każdej sprawie – jasno, zrozumiale i bez zbędnego czekania. Wystarczy, że opiszesz swój problem, a my przygotujemy dla Ciebie konkretną odpowiedź lub opinię prawną, dopasowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy