Podstawa wynagrodzenia chorobowego a wysokość ?trzynastki?

• Autor: Dorota Kriger

Czy ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić wypłaconą trzynastkę? W 2010 r. pracownik powinien przepracować 253 dni, przepracował 240 (13 dni chorobowych). W marcu 2011 r. wypłacono trzynastkę w wysokości 1865,11 zł. Czy trzynastkę należny uzupełnić w następujący sposób: 1865,11 zł : 240 dni x 253 dni = 1966,14 zł? Na jaki przepis mam się powołać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego) w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pod warunkiem że pracownik nie zachowuje prawa do trzynastki w okresie absencji chorobowej. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się bowiem składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ww. ustawy). Trzynastka musi również stanowić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

 Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z dnia 10 maja 2010 r. Nr 77, poz. 512; Nr 225, poz. 1463 z późn. zm.) składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przysługującego pracownikowi w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2010 r., które zostało wypłacone w marcu br., powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za okres niezdolności do pracy w wysokości 1/12 kwoty przedmiotowego wynagrodzenia.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego po odpowiednim uzupełnieniu, zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy, ale tylko wtedy, gdy wynagrodzenie to podlegało proporcjonalnemu zmniejszeniu o okres nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

Wynagrodzenie to uprzednio należy pomniejszyć o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (13,71%) i dopiero po odjęciu wartości składek należy je uzupełnić w sposób, jaki Pani podała.

Jeśli sposób zmniejszenia był inny niż proporcjonalny, dodatkowe wynagrodzenie roczne powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, czyli bez uzupełniania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »