Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podstawa wynagrodzenia chorobowego a wysokość „trzynastki”

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-05-16

Czy ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego, należy uzupełnić wypłaconą trzynastkę? W 2010 r. pracownik powinien przepracować 253 dni, przepracował 240 (13 dni chorobowych). W marcu 2011 r. wypłacono trzynastkę w wysokości 1865,11 zł. Czy trzynastkę należny uzupełnić w następujący sposób: 1865,11 zł : 240 dni x 253 dni = 1966,14 zł? Na jaki przepis mam się powołać?

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego) w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pod warunkiem że pracownik nie zachowuje prawa do trzynastki w okresie absencji chorobowej. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się bowiem składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ww. ustawy). Trzynastka musi również stanowić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

 Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z dnia 10 maja 2010 r. Nr 77, poz. 512; Nr 225, poz. 1463 z późn. zm.) składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przysługującego pracownikowi w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2010 r., które zostało wypłacone w marcu br., powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za okres niezdolności do pracy w wysokości 1/12 kwoty przedmiotowego wynagrodzenia.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego po odpowiednim uzupełnieniu, zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy, ale tylko wtedy, gdy wynagrodzenie to podlegało proporcjonalnemu zmniejszeniu o okres nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

Wynagrodzenie to uprzednio należy pomniejszyć o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (13,71%) i dopiero po odjęciu wartości składek należy je uzupełnić w sposób, jaki Pani podała.

Jeśli sposób zmniejszenia był inny niż proporcjonalny, dodatkowe wynagrodzenie roczne powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, czyli bez uzupełniania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wypłata wynagrodzeń na konto

Zakład pracy zmienił formę wypłaty wynagrodzenia, które odtąd będzie przelewane na konto pracownika. Nie potrzebujemy podpisów na liście płac, ale dowodem...

Zastępstwo w szkole a wynagrodzenie w wakacje

Nauczycielowi (także zatrudnionemu na umowę na zastępstwo) przysługuje na okres wakacji tzw. wynagrodzenie urlopowe.

Czy premia uznaniowa może stanowić stały składnik wynagrodzenia?

Kilka lat temu otrzymałem aneks do umowy o pracę zmieniający mi wynagrodzenie zasadnicze na proporcje: 80% wynagrodzenia zasadniczego oraz 20% premii uznaniowej:...

Obniżenie pensji z powodu przerwy w zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży

Pracuję jako nauczyciel, mam umowę na czas nieokreślony. Jestem w ciąży, obecnie podczas drugiego zwolnienia lekarskiego – po poprzednim wróciłam...

Pomyłkowa podwójna wypłata wynagrodzenia

W miesiącu ubiegłym wypłaciłam pracownikom dwa razy wynagrodzenie i błędnie dwa razy zastosowałam koszty uzyskania przychodów i kwotę wolną od...

Zwrot nienależnego wynagrodzenie z byłego zakładu pracy

Otrzymałam pismo z byłego zakładu pracy, że powinnam zwrócić nienależne wynagrodzenie z tytułu źle naliczonego ekwiwalentu za niewykorzystany...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »