Zajście w ciążę podczas umowy na okres próbny

• Autor: Dorota Kriger

Dnia 15 marca zostałam zatrudniona na 3-miesięczny okres próbny (do 14 maja). Umowa została przedłużona na czas nieokreślony. W tym czasie dowiedziałam się o ciąży, a dokładnie datę zapłodnienia wyliczono na 1 maja. Czy przysługują mi jakieś prawa, czy umowę uważa się za nieważną?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jeśli umowa została zawarta na 3 miesiące, to powinna była trwać do 14 czerwca, a nie do 14 maja. Jeśli po tej umowie została zawarta umowa na czas nieokreślony (art. 25 § 1 K.p.), to fakt bycia w ciąży w trakcie podpisywania nowej umowy nie skutkuje niczym negatywnym dla Pani.

Pracownica nie musi mieć świadomości stanu odmiennego i, co istotne, pracodawca, który zamierza zawrzeć umowę o pracę z ciężarną pracownicą, nie ma prawa żądać ujawnienia takiej informacji.

Inaczej jest w przypadku zakończenia umowy – tu istnienie ciąży w wielu przypadkach może wpłynąć na ważność rozwiązania umowy o pracę. Nawet jeśli w szczególnych przypadkach dojdzie do zakończenia umowy, a stan faktyczny będzie wskazywał, że pracownica w dniu rozwiązania umowy była w stanie odmiennym, może okazać się, że rozwiązanie umowy o pracę nie jest wiążące. Brak informacji o stanie ciąży może więc pozbawić pracownicę przysługujących jej praw, w szczególności kontynuacji zatrudnienia.

Na ważność umowy nie wpłynie więc stan ciąży. Ciąża może za to wpłynąć na przebieg wykonywanej pracy, jeśli np. pracuje Pani na stanowisku lub w warunkach zabronionych kobietom ciężarnym.

Przykładowo – zgodnie z art. 179 § 1 K.p. – pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

W związku z zatrudnieniem Pani na podstawie umowy na czas nieokreślony przysługują Pani pełne prawa wymienione w Kodeksie pracy, takie jak urlop macierzyński, płatne zwolnienia z pracy na czas wykonania niezbędnych badań, szczególne warunki związane z wykonywaniem pracy (np. praca przy komputerze może być wykonywana tylko w ograniczonym czasie). Występuje też zakaz pracy w nocy i nadgodzinach oraz jest Pani jest chroniona przed zwolnieniem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »