Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajście w ciążę podczas umowy na okres próbny

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-07-09

Dnia 15 marca zostałam zatrudniona na 3-miesięczny okres próbny (do 14 maja). Umowa została przedłużona na czas nieokreślony. W tym czasie dowiedziałam się o ciąży, a dokładnie datę zapłodnienia wyliczono na 1 maja. Czy przysługują mi jakieś prawa, czy umowę uważa się za nieważną?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli umowa została zawarta na 3 miesiące, to powinna była trwać do 14 czerwca, a nie do 14 maja. Jeśli po tej umowie została zawarta umowa na czas nieokreślony (art. 25 § 1 K.p.), to fakt bycia w ciąży w trakcie podpisywania nowej umowy nie skutkuje niczym negatywnym dla Pani.

Pracownica nie musi mieć świadomości stanu odmiennego i, co istotne, pracodawca, który zamierza zawrzeć umowę o pracę z ciężarną pracownicą, nie ma prawa żądać ujawnienia takiej informacji.

Inaczej jest w przypadku zakończenia umowy – tu istnienie ciąży w wielu przypadkach może wpłynąć na ważność rozwiązania umowy o pracę. Nawet jeśli w szczególnych przypadkach dojdzie do zakończenia umowy, a stan faktyczny będzie wskazywał, że pracownica w dniu rozwiązania umowy była w stanie odmiennym, może okazać się, że rozwiązanie umowy o pracę nie jest wiążące. Brak informacji o stanie ciąży może więc pozbawić pracownicę przysługujących jej praw, w szczególności kontynuacji zatrudnienia.

Na ważność umowy nie wpłynie więc stan ciąży. Ciąża może za to wpłynąć na przebieg wykonywanej pracy, jeśli np. pracuje Pani na stanowisku lub w warunkach zabronionych kobietom ciężarnym.

Przykładowo – zgodnie z art. 179 § 1 K.p. – pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

W związku z zatrudnieniem Pani na podstawie umowy na czas nieokreślony przysługują Pani pełne prawa wymienione w Kodeksie pracy, takie jak urlop macierzyński, płatne zwolnienia z pracy na czas wykonania niezbędnych badań, szczególne warunki związane z wykonywaniem pracy (np. praca przy komputerze może być wykonywana tylko w ograniczonym czasie). Występuje też zakaz pracy w nocy i nadgodzinach oraz jest Pani jest chroniona przed zwolnieniem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Praca na etacie a własna firma i umowa o zakazie konkurencji

Prowadzę warsztat samochodowy i dostałem atrakcyjną ofertę pracy, również w warsztacie samochodowym. Czy mogę zatrudnić się w tej firmie, nie zamykając...

Umowa po okresie próbnym

Mam miesięczną umowę na okres próbny, która kończy się 10.07.2012. Na jaki maksymalnie okres powinna być zawarta ze mną kolejna umowa?

Świadczenie pracy bez umowy

Dnia 13 września wygasła moja pierwsza umowa o pracę na czas określony. Do dziś nie otrzymałam następnej umowy. Aktualnie nasza firma zmienia siedzibę....

Świadczenie podobnych usług w ramach działalności i na umowę-zlecenie

Prowadzę działalność gospodarczą – indywidualna praktyka lekarska. Zostałam również zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia w tym samym zakresie...

Aneksy do umowy zlecenie

Ponad rok temu podpisałam umowę zlecenie. Kilka miesięcy później dostałam pierwszy aneks do umowy, następnie kolejny. Jestem załamana, jak długo można...

Jak bezpiecznie zatrudnić osobę w okresie ochronnym?

Chcielibyśmy zatrudnić osobę na przedstawiciela handlowego, ale jest to kobieta w wieku 57 lat, czyli jest w okresie ochronnym. Na podstawie jakiej...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »