Jak bezpiecznie zatrudnić osobę w okresie ochronnym?

Chcielibyśmy zatrudnić osobę na przedstawiciela handlowego, ale jest to kobieta w wieku 57 lat, czyli jest w okresie ochronnym. Na podstawie jakiej umowy możemy ją bezpiecznie zatrudnić, aby nie mieć problemu z ewentualnym zwolnieniem jej? Znalazłam wyrok Sądu Najwyższego, który mówi, że „ochrona przedemerytalna obejmuje także zatrudnionych na podstawie umów na czas określony, które upływają przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego”. Jak bezpiecznie zatrudnić osobę w okresie ochronnym?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Jak bezpiecznie zatrudnić osobę w okresie ochronnym?

Zatrudnienie pracownika w okresie ochrony przedemerytalnej

Nie macie lekkiego zadania, szczególnie w odniesieniu do orzeczenia Sądu Najwyższego zakazującego wypowiadania umów na w okresie ochrony przedemerytalnej. Ale jest wyjście. Wyjściem są umowy na krótki czas. Łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami (firmą i pracownikiem) nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech – czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. 

Pierwsza to umowa na okres próbny. Czas trwania umowy nie może przekroczyć 3 miesięcy. Umowa na okres próbny nie wlicza się do okresu ograniczającego umowy na czas określony. Limitu czasowego i ilościowego nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, w celu wykonywania pracy na czas kadencji, w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Zawieranie umów w okresie ochrony przedemerytalnej

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami okres zatrudnienia na podstawie jednej umowy o pracę na czas określony lub kilku takich umów z jednym pracodawcą nie może przekraczać 33 miesięcy. Ale razem z okresem próbnym pozwoli osiągnąć wiek emerytalny pracownicy. Umowy nie można wypowiedzieć, ale może się ona skończyć i nie ma obowiązku jej przedłużania.

Proszę więc zawrzeć umowę na okres próbny, potem na czas określony – np. 3–5 miesięcy, jeśli się sprawdzi, będziecie wiedzieli, na jaki okres ponownie ją zatrudnić. Jeśli nie – umowa szybko się skończy.

Jest to jedyne rozwiązanie. Chyba że pracownik podpisze porozumienie stron – tak można rozwiązać każdą umowę. W razie nagłej przyczyny można próbować zmotywować pracownika do rozwiązania umowy – albo groźbą dyscyplinarnego zwolnienia – jeśli znajdą się argumenty, albo obietnicą odprawy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »