• Autor: Marta Handzlik
Czy sumują się okresy zatrudnienia? Mam taką sytuację, że u obecnego pracodawcy pracowałem w latach 2007 do 2009. Teraz powróciłem do tego byłego pracodawcy i od roku mam czasową umowę. Czy to oznacza, że następna umowa będzie już na czas nieokreślony? Ja chciałbym dostać umowę na czas określony z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, ponieważ jest to praca w delegacji i wiem, że będę zmieniał ją na pewno na pracę na miejscu.
Zgodnie z art. 251 ustawy Kodeks pracy „okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech”.
Przepisy przejściowe zawierają siedem konkretnych reguł, które należy stosować względem umów terminowych obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizacji. Dla Pana istotne są tylko te, które dotyczą liczenia czasu dla umów na czas określony.
Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, będzie się stosować nowe przepisy w zakresie dopuszczalnego czasu trwania umowy (umów) na czas określony oraz dopuszczalnej liczby takich umów.
Do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia wliczany jest okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 22 lutego 2016 r. Jeżeli dopuszczalny 33-miesięczny okres zatrudnienia na podstawie umowy (umów) na czas określony, liczony od dnia wejścia w życie ustawy, zostanie przekroczony – umowa będzie uważana za zawartą na czas nieokreślony.
Umowa o pracę na czas określony trwająca w dniu wejścia w życie ustawy będzie także traktowana jako pierwsza z dopuszczalnego limitu trzech takich umów albo jako druga umowa, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu komentowanego przepisu w dotychczasowym brzmieniu.
W dotychczasowym brzmieniu, aby umowy się sumowały, nie mogła między nimi wystąpić przerwa dłuższa niż 1 miesiąc. U Pana owa przerwa była dłuższa, wobec czego sumować tych umów nie będziemy. Dlatego kolejna umowa może jeszcze być umową na czas określony.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy