• Autor: Dorota Kriger
Kiedy powinien być wypłacony ekwiwalent urlopowy? Złożyłam wypowiedzenie, którego termin upływa 14 lipca – czy ten dzień jest dniem wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? A może dzień wypłaty wynagrodzenia? Znalazłam wyrok SN z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. akt: I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14), ale nie wiem, czy to wystarczy.
Zgodnie z art. 171 § 1 K.p. w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Kwestie wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop określone są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.). W rozporządzeniu tym nie jest jednak wskazane, w jakim terminie należy wypłacić ekwiwalent, nie jest to także sprecyzowane w Kodeksie pracy.
Uznaje się, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien być wypłacony w ostatnim dniu zatrudnienia, gdyż z tym dniem pracownik nabywa do niego prawo. W każdym terminie wcześniejszym pracownik ma jeszcze możliwość wykorzystać urlop „w naturze”.
Jeśli ostatnim dniem zatrudnienia jest 14 lipca, to w tym dniu pracownik powinien otrzymać ekwiwalent oraz inne świadczenia przewidziane prawem, które nie wchodzą w skład wynagrodzenia za pracę (np. odprawa emerytalna).
W tym przypadku nie ma też znaczenia, czy wynagrodzenie jest wypłacane w ostatnim dniu miesiąca, czy też w terminie do 10 dnia miesiąca następnego (zgodnie z art. 85 § 2 K.p. wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego). Świadczenia takiego jak ekwiwalent urlopowy nie należy bowiem traktować jako części wynagrodzenia za pracę i powyższy przepis, dotyczący terminu wypłaty wynagrodzenia, nie będzie miał zastosowania do tego świadczenia.
Prawdziwość twierdzenia, iż terminem wypłaty ekwiwalentu powinien być ostatni dzień zatrudnienia potwierdzają – oprócz tego, który Pani podała w swoim pytaniu – też inne wyroki. Między innymi w wyroku z dnia 05.12.1996 r. (sygn. akt: I PKN34/96, OSNAPiUS z 1997 r. Nr 13, poz. 237) SN stwierdził, że roszczenie o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, bez względu na to, czy chodzi o urlop bieżący, czy też zaległy, staje się wymagalne w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Zwolnienie z pracy a ekwiwalent
Anna pracowała w firmie handlowej przez pięć lat. W czerwcu otrzymała wypowiedzenie, a jej umowa zakończyła się 30 lipca. Miała jeszcze 10 dni niewykorzystanego urlopu. Pracodawca wypłacił jej ekwiwalent za ten urlop dopiero w terminie wypłaty wynagrodzenia, czyli 10 sierpnia. Anna dowiedziała się jednak, że powinna otrzymać ekwiwalent już 30 lipca, w dniu rozwiązania umowy. Skontaktowała się z kadrami i po kilku dniach firma wypłaciła jej należne pieniądze.
Nagłe odejście z pracy
Marek, pracownik działu IT, postanowił zrezygnować z pracy z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, który zakończył się 15 maja. Miał jeszcze 5 dni urlopu, którego nie zdążył wykorzystać. W dniu zakończenia umowy otrzymał świadectwo pracy i ekwiwalent za urlop na swoje konto. Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami – pracodawca wypłacił należność w dniu zakończenia stosunku pracy.
Spóźniona wypłata i interwencja PIP
Karolina odeszła z firmy 31 marca, ale nie otrzymała ekwiwalentu za 12 dni niewykorzystanego urlopu. Kiedy po dwóch tygodniach nadal nie było przelewu, zwróciła się do działu kadr, ale usłyszała, że ekwiwalent otrzyma razem z wynagrodzeniem za marzec, czyli 10 kwietnia. Karolina zgłosiła sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, która potwierdziła, że ekwiwalent powinien zostać wypłacony 31 marca. Po interwencji PIP firma wypłaciła jej pieniądze wraz z odsetkami.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien być wypłacony w ostatnim dniu zatrudnienia, ponieważ to wtedy pracownik nabywa do niego prawo. Nie ma znaczenia, kiedy firma wypłaca regularne wynagrodzenie – ekwiwalent nie jest jego częścią i nie podlega przepisom dotyczącym terminu wypłaty pensji. W przypadku opóźnienia wypłaty pracownik może domagać się należności, a nawet zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawca jest zobowiązany do terminowego uregulowania tego świadczenia, a jego niewypłacenie w odpowiednim czasie może skutkować roszczeniami ze strony pracownika.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop lub innych praw pracowniczych, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Nasi prawnicy udzielą Ci szybkiej i rzetelnej odpowiedzi, wyjaśnią przepisy i pomogą w podjęciu dalszych kroków. Skontaktuj się z nami wygodnie bez wychodzenia z domu – wystarczy, że opiszesz swoją sytuację, a my zajmiemy się resztą.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy