Wynagrodzenie z tytułu prowizji po rozwiązaniu umowy

• Autor: Marta Handzlik

Spodziewam się zwolnienia z pracy i moje pytanie dotyczy wynagrodzenia z tytułu prowizji po rozwiązaniu umowy. W umowie nie ma żadnego punktu regulującego tę kwestię. Zawarte przeze mnie teraz transakcje z klientami będą zakończone za kilka tygodni lub miesięcy. Wynika to z terminu dostawy i terminu płatności. Natomiast do podpisania zamówienia już doszło, co było moim zadaniem. Obawiam się, że pracodawca nie będzie chciał mi nic więcej wypłacić. W jaki sposób mogę się domagać zapłaty już po rozwiązaniu umowy o pracę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wynagrodzenie z tytułu prowizji po rozwiązaniu umowy

Wypłata prowizji a zakończenie stosunku pracy

Niestety, jeśli zapisu o premii nie było ani w umowie, ani w regulaminie wynagradzania, szanse na wyegzekwowanie jej od pracodawcy są niewielkie.

Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, czyli czynności spełnione przed jej wypłatą. Nie jest zatem dopuszczalne pominięcie byłego pracownika przy wypłacie należności, a pominięcie pracownika oznacza naruszenie przepisów o wynagradzaniu oraz o zakazie dyskryminacji.

Oczywiście w umowie czy regulaminie wynagradzania mogą się znaleźć odmienne zapisy dotyczące prowizji i wówczas nie będziemy mieć do czynienia z naruszeniem przepisów.

Jeśli w umowie nie ma żadnych zapisów na temat wypłaty prowizji po zakończeniu stosunku pracy, to co do zasady ona przysługuje, jednak przed sądem należałoby udowodnić, że taka prowizja była wypłacana. Jeśli Panu się to uda – wygra Pan sprawę.

Zobacz też: Wypłata premii po ustaniu zatrudnienia

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »