Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie z tytułu prowizji po rozwiązaniu umowy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-12-17

Spodziewam się zwolnienia z pracy i moje pytanie dotyczy wynagrodzenia z tytułu prowizji po rozwiązaniu umowy. W umowie nie ma żadnego punktu regulującego tę kwestię. Zawarte przeze mnie teraz transakcje z klientami będą zakończone za kilka tygodni lub miesięcy. Wynika to z terminu dostawy i terminu płatności. Natomiast do podpisania zamówienia już doszło, co było moim zadaniem. Obawiam się, że pracodawca nie będzie chciał mi nic więcej wypłacić. W jaki sposób mogę się domagać zapłaty już po rozwiązaniu umowy o pracę?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Niestety, jeśli zapisu o premii nie było ani w umowie, ani w regulaminie wynagradzania, szanse na wyegzekwowanie jej od pracodawcy są niewielkie.

Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, czyli czynności spełnione przed jej wypłatą. Nie jest zatem dopuszczalne pominięcie byłego pracownika przy wypłacie należności, a pominięcie pracownika oznacza naruszenie przepisów o wynagradzaniu oraz o zakazie dyskryminacji.

Oczywiście w umowie czy regulaminie wynagradzania mogą się znaleźć odmienne zapisy dotyczące prowizji i wówczas nie będziemy mieć do czynienia z naruszeniem przepisów.

Jeśli w umowie nie ma żadnych zapisów na temat wypłaty prowizji po zakończeniu stosunku pracy, to co do zasady ona przysługuje, jednak przed sądem należałoby udowodnić, że taka prowizja była wypłacana. Jeśli Panu się to uda – wygra Pan sprawę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Kończę właśnie pierwszy urlop macierzyński i wracam do pracy. Dostanę podwyżkę po powrocie. Okazało się jednak, że jestem ponownie w ciąży....

Wypłata wynagrodzenia niezgodnie z umową

Pracodawca od trzech lat nie wypłaca mi wynikających z umowy o pracę dodatków (funkcyjnego oraz za wysługę lat). Czy mam prawo domagać się ich?

Proporcje wynagrodzenia

Czy w przypadku, kiedy pracownik pracujący na 3/4 etatu poprosi o zatrudnienie w pełny wymiarze, pracodawca ma obowiązek zachować proporcje...

Czy 500+ wliczamy do dochodu pracowników?

Jesteśmy jednostką budżetową, tworzymy ZFŚS. Naczelną zasadą obowiązującą przy podziale świadczeń oraz dopłat z funduszu socjalnego jest to, iż ich...

Wypłata miesięcznej odprawy - czy pracodawca ma rację?

Pracodawca zwolnił mnie i kilka innych osób. Wypłacił mi 1-miesięczną odprawę, bo twierdzi, że liczy się tylko ostatnia umowa o pracę. Ja...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »