Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak ciepłego posiłku mimo pracy w chłodni poniżej 10 stopni Celsjusza

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-10-07

Pracuję od 3 lat w hurtowni drobiu, mięsa i wędlin w chłodniach. Od paru miesięcy mój pracodawca „daje” mi 5 zł za przepracowany dzień na ciepły posiłek za pracę w niskich temperaturach. Mam pytanie: czy taki dodatek nie należał mi się wcześniej, czy zmieniło się jakieś prawo? Czy też to, czy dostanę ciepły posiłek, zależy tylko od pracodawcy?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Pracodawca postępuje nieprawidłowo, jeśli wypłaca dodatek na ciepły posiłek, a nie zapewnia takiego posiłku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach pracy temperatura powietrza powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, ale nie niższa niż 14°C. Niższa temperatura jest dopuszczalna jedynie tam, gdzie wynika to ze względów technologicznych, np. podczas pracy w chłodni. Praca w chłodni charakteryzuje się więc szczególnym poziomem uciążliwości, a zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Na podstawie art. 232 K.p. zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.), w którym wymienione zostały sytuacje, kiedy pracownikom przysługują takie posiłki i napoje.

Zgodnie z treścią rozporządzenia pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki pracownikom wykonującym prace m.in. związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25°C (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Z powyższego wynika, że pracownik zatrudniony do pracy w chłodni powinien podczas pracy otrzymywać ciepły posiłek. Jeśli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy (§ 2 ust. 2 rozporządzenia):

  1. korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych,
  2. przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów,

ale nie może zastąpić takiego posiłku ekwiwalentem pieniężnym (§ 8 rozporządzenia).

Jeśli pracodawca zapewniał i nadal zapewnia posiłki, a oprócz tego wypłaca dodatek – wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pracodawca zamiast posiłku wypłaca tylko dodatek, to jego działanie jest nieprawidłowe w świetle wyżej przywołanych przepisów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »