Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop wychowawczy na drugie dziecko

Marta Handzlik • Opublikowane: 2020-12-11

Chciałam się dowiedzieć, ile miesięcy urlopu wychowawczego przysługuje na drugie dziecko? Po drugie chciałam zapytać, czy jeżeli wykorzystałam 19 miesięcy z urlopu wychowawczego przysługującego na starszego syna, to reszta tego urlopu przepada w przypadku pojawienia się kolejnego dziecka (starszy syn niedawno skończył 5 lat)? Po trzecie chciałam spytać, czy przysługuje mi jakiś zaległy urlop wypoczynkowy? Nie pracowałam w następującej sekwencji czasu: lipiec 2017 – marzec 2019 urlop wychowawczy na starsze dziecko, marzec 2019 – październik 2019 L4 z powodu ciąży i październik 2019 – październik 2020 urlop ogólnie nazywany macierzyńskim. Między urlopem wychowawczym a L4 z powodu ciąży nie wróciłam do pracy, zaszłam w ciążę tak, że skończył mi się urlop wychowawczy, te 19 miesięcy i praktycznie od razu poszłam na L4 (miałam 2 dni urlopu bezpłatnego na załatwienie formalności z lekarzem prowadzącym ciążę, który akurat wyjechał). 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Urlop wychowawczy na drugie dziecko

Długość urlopu wychowawczego

Uprzejmie informuję, że zgodnie z artykułem 186 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. Z 2019 r., poz. 1040) wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Urlop wychowawczy na drugie dziecko

Urlop wychowawczy nie zależy od tego, czy dziecko jest pierwszym, czy kolejnym dzieckiem. Na pierwszego syna może Pani wykorzystać jeszcze maksymalnie 11 miesięcy i 3 tygodnie urlopu wychowawczego. Na kolejne dziecko ma Pani prawo do urlopu w wymiarze 35 miesięcy (aż dziecko ukończy 6 lat).

Urlop wypoczynkowy a wychowawczy

Jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy, to za 2017 r. przysługuje Pani urlop w pełnym wymiarze (o ile Pani nie wykorzystała w ogóle urlopu albo wykorzystała tylko częściowo). Za 2018 r. urlop Pani nie przysługuje, a za 2019 r. – proporcjonalnie do przepracowanego okresu (czyli od marca do grudnia). Za 2020 r. ma Pani prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy może Pani wykorzystać (zaległy i bieżący) zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »

poduszki dekoracyjne