Urlop wychowawczy a nagroda jubileuszowa

• Autor: Marta Handzlik

Czy pracownica zatrudniona obecnie w starostwie powiatowym może żądać zaliczenia okresu odbywania urlopu wychowawczego do nagrody jubileuszowej? Urlop wychowawczy pracownica wykorzystała w czasie zatrudnienia w prywatnej firmie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Urlop wychowawczy a nagroda jubileuszowa

Wysokość nagrody jubileuszowej

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:

1) po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,

2) po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,

3) po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,

4) po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,

5) po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,

6) po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Zgodnie z § 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 oraz Dz. U. Nr 220, poz. 1721) pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Okresy pracy uprawniające do dodatku za wysługę lat

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Okresami tymi są w szczególności:

– urlop wychowawczy,

– służba wojskowa, pod warunkiem wskazanym w art. 120 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej,

– praca w rolnictwie,

– okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy okres urlopu wychowawczego wliczany jest do stażu pracy?

Podsumowując – okres urlopu wychowawczego wliczany jest bezwarunkowo i bez ograniczeń. Nie ma także znaczenia, w jakim zakładzie pracy zatrudniony był pracownik, gdy urlop wychowawczy wykorzystywał. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy okres urlopu wychowawczego jest wliczany do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a przepisy dotyczące pracowników samorządowych nie wprowadzają tu żadnych odrębnych uregulowań. Tym samym, takich odrębnych uregulowań nie może wprowadzić sam pracodawca.

Przykłady

Pani Anna przez cztery lata korzystała z urlopu wychowawczego, gdy pracowała w prywatnej firmie. Po kilku latach zatrudnienia w starostwie powiatowym zapytała kadry, czy ten okres zostanie jej wliczony do stażu potrzebnego do nagrody jubileuszowej. Okazało się, że tak — mimo że urlop miał miejsce poza urzędem, zgodnie z przepisami jest zaliczany.

 

Pan Marek, zatrudniony w urzędzie gminy, przez długi czas nie miał pewności, czy lata spędzone na urlopie wychowawczym przy pierwszym dziecku, jeszcze za czasów pracy w spółce z o.o., mają jakiekolwiek znaczenie dla jego jubileuszu. Gdy osiągnął 30 lat stażu, okazało się, że dzięki uwzględnieniu tego okresu może otrzymać nagrodę o kilka miesięcy wcześniej.

 

Pani Katarzyna, wracając do pracy w starostwie po dłuższej przerwie zawodowej, miała wątpliwości, czy wcześniejszy urlop wychowawczy wpłynie na jej prawo do nagrody jubileuszowej. Po złożeniu odpowiednich dokumentów, pracodawca zaliczył okres urlopu do stażu, co przyspieszyło wypłatę świadczenia o pełnych pięć miesięcy.

Podsumowanie

Okres urlopu wychowawczego, niezależnie od tego, w jakim zakładzie pracy został wykorzystany, wlicza się do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej pracownikom samorządowym. Pracodawca nie ma prawa pomijać tego okresu ani wprowadzać własnych ograniczeń, ponieważ przepisy prawa pracy jednoznacznie traktują urlop wychowawczy jako okres zaliczany do uprawnień pracowniczych. Dzięki temu pracownicy mogą liczyć na sprawiedliwe uwzględnienie całego swojego doświadczenia zawodowego, również tego zdobywanego poza sektorem publicznym.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skorzystaj z naszej wygodnej formy pomocy online – szybko, bez wychodzenia z domu i z gwarancją rzetelnej analizy Twojej sprawy. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, wyjaśnią przepisy i wskażą najlepsze rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1458

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info