Dwie umowy o pracę - ile stosunków pracy?

• Autor: Marta Handzlik

Jedna umowa o pracę została rozwiązana z końcem miesiąca (wydano świadectwo pracy), natomiast 1 dnia nowego miesiąca została zawarta druga umowa (na innym stanowisku pracy, ale z tym samym pracodawcą). Czy można to traktować jako jeden stosunek pracy, czy też dwa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Dwie umowy o pracę - ile stosunków pracy?

Ponowna umowa o pracę z tym samym pracodawcą ale na innym stanowisku

Zgodnie z art. 22 ustawy Kodeks pracy „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Co powinna zawierać umowa o pracę?

Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
  • wymiar czasu pracy,
  • termin rozpoczęcia pracy.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Dwa stosunki pracy z tym samym pracodawcą

Przepisy prawa pracy stanowią, ze jedna umowa stanowi jeden stosunek pracy. Jeśli pracownik z jednym pracodawcą ma w jednym czasie dwie umowy o pracę, to znaczy, że pozostaje z nim w dwóch stosunkach pracy. Ta sama zasada dotyczy zawierania umowy tuż po zakończonej umowie o pracę, bez względu na to, czy pracownik zatrudniony został na tym samym, czy innym stanowisku.

Każda umowa o pracę jest podstawą odrębnego stosunku pracy i z każdej umowy o pracę, a więc ze stosunku pracy, pracownik ma prawo korzystać z przyznanych mu uprawnień do urlopu, wynagrodzenia i innych.

Przykłady

Anna pracowała jako recepcjonistka w firmie hotelarskiej na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do 30 czerwca. Po zakończeniu umowy i otrzymaniu świadectwa pracy, 1 lipca podpisała nową umowę – tym razem na stanowisko asystentki działu sprzedaży. Choć nie miała przerwy między umowami, każda z nich stanowiła odrębny stosunek pracy.

 

Marek zatrudniony był jako kierowca w lokalnej firmie kurierskiej do końca września. Po rozwiązaniu umowy otrzymał świadectwo pracy. Już 1 października wrócił do tej samej firmy, ale jako magazynier, na zupełnie innych warunkach. Mimo że zmiana nastąpiła z dnia na dzień i u tego samego pracodawcy, formalnie był to nowy stosunek pracy.

 

Joanna przez kilka miesięcy pracowała na umowie na czas określony jako specjalistka ds. obsługi klienta. Po jej zakończeniu firma zaproponowała jej nowe stanowisko – tym razem w dziale marketingu. Zawarcie kolejnej umowy dzień po wygaśnięciu poprzedniej oznaczało powstanie drugiego, niezależnego stosunku pracy – nawet jeśli pracodawca pozostał ten sam.

Podsumowanie

Podpisanie kolejnej umowy o pracę z tym samym pracodawcą – nawet bez przerwy między nimi i na innym stanowisku – oznacza nawiązanie nowego, odrębnego stosunku pracy. Każda umowa o pracę rodzi osobne prawa i obowiązki, a ich ciągłość nie niweluje faktu, że są to dwa niezależne stosunki zatrudnienia. Dlatego też istotne jest, aby każdorazowo dopełniać wszystkich formalności związanych z zakończeniem jednej umowy i zawarciem kolejnej.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pewności w sprawach pracowniczych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa, przeanalizują umowę i doradzą w każdej sytuacji związanej z zatrudnieniem. Napisz do nas, a otrzymasz fachową odpowiedź dostosowaną do Twojej sprawy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info