Rozwiązanie umowy po powrocie z urlopu wychowawczego

• Autor: Dorota Kriger

Niedługo kończę urlop wychowawczy, który wykorzystałam w pełni. Mam umowę na czas nieokreślony, przepracowałam 10 lat. Co powinnam zrobić, jeśli nie planuję powrotu do pracy, jak poinformować pracodawcę? A jeśli jednak wrócę do firmy, to jakie są możliwości zwolnienia mnie przez pracodawcę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rozwiązanie umowy po powrocie z urlopu wychowawczego

Odejście z pracy po powrocie z urlopu wychowawczego

Po urlopie wychowawczym należy zgłosić się do pracy w celu jej świadczenia, przecież zobowiązuje Panią do tego zawarta umowa o pracę. Jeśli jednak jest Pani zdecydowana odejść z pracy, to zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.) należy wypowiedzieć umowę o pracę lub rozwiązać ją w drodze porozumienia stron, jeśli pracodawca wyraża zgodę na takie zakończenie współpracy (art. 30 § 1 pkt 1 K.p.). W przypadku, gdy wypowiada Pani umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, obowiązuje Panią 3-miesięczny okres wypowiedzenia (art. 36 § 1 pkt 3 K.p.). Jeśli jednak okres urlopu wychowawczego zakończy się szybciej niż okres wypowiedzenia, to na resztę tego okresu również będzie miała Pani obowiązek stawić się do pracy.

Warto też wiedzieć, że pracodawca i pracownik mogą już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę ustalić wspólnie wcześniejszy termin rozwiązania umowy (art. 36 § 6 K.p.).

Zobacz też: Koniec urlopu wychowawczego a rozwiązanie umowy

Kontynuowanie dotychczasowej pracy po powrocie z urlopu wychowawczego

Jeżeli zaś zdecyduje się Pani kontynuować współpracę i wrócić do pracy po skończonym urlopie wychowawczym, to zgodnie z art. 1864 K.p. pracodawca ma obowiązek dopuścić Panią do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, to na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym Pani kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego Pani w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Po powrocie z urlopu wychowawczego nie korzysta Pani z ochrony przed zwolnieniem i w uzasadnionych sytuacjach pracodawca będzie miał prawo dążyć do zakończenia stosunku pracy, np. wypowiadając umowę już następnego dnia po Pani powrocie.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Ze względu na fakt, że jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, aby wypowiedzieć tę umowę, pracodawca będzie musiał wskazać na piśmie przyczynę wypowiedzenia. Gdyby do rozwiązania umowy doszło w sposób niezgodny z prawem, to zgodnie z art. 44 K.p. ma Pani prawo wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy – np. gdyby przyczyna wypowiedzenia była nieprawdziwa.

W takim przypadku zastosowania będzie miał art. 45 § 1 K.p. o następującej treści: „w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu”.

W zależności od tego, co Pani zadecyduje, należy:

  • albo zgłosić się do pracy bezpośrednio po zakończonym urlopie wychowawczym,
  • albo podjąć rozmowy z pracodawcą w celu rozwiązania trwającego stosunku pracy w drodze porozumienia lub poprzez wypowiedzenie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »