Odmowa pracownika wykonywania dodatkowej pracy

• Autor: Marta Handzlik

Czy pracownik może odmówić wykonywania dodatkowej pracy w zastępstwie innego pracownika przebywającego w szpitalu? Czy może żądać dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie takiej pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Odmowa pracownika wykonywania dodatkowej pracy

Przejęcie zadań pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w sytuacji, gdy jeden z pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim pracodawca może albo zatrudnić osobę z zewnątrz na zastępstwo za nieobecnego pracownika, albo jego zadania zlecić do wykonania zatrudnianemu już przez siebie pracownikowi.

W takiej sytuacji pracownik, który otrzymuje polecenie wykonywania dodatkowych zadań nie może odmówić, chyba że polecenie to jest sprzeczne z przepisami prawa albo z umową o pracę tego pracownika.

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca może zmieniać pracownikowi zakres czynności w trakcie zatrudnienia pod warunkiem, że spełnione zostaną dwie przesłanki:

– rodzaj powierzonych obowiązków nie będzie sprzeczny z rodzajem umówionej pracy, którą na podstawie zawartej umowy jest zobowiązany wykonywać pracownik,

– zakres powierzonych czynności umożliwi pracownikowi wykonanie ich w normalnym czasie pracy niebędącym przekroczeniem dobowej i przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy.

Zobacz też: Zwiększenie zakresu obowiązków bez podwyżki

Zwiększenie pracownikowi ilości obowiązków na skutek nieobecności w pracy innego pracownika

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 1999 r. (I PKN 403/99) każdorazowe znaczne zwiększenie ilości obowiązków, a w szczególności wykraczających poza określony umową rodzaj świadczonej pracy, ze względu na konieczność wykonywania dodatkowej pracy w związku z nieobecnością innego pracownika, powinno wiązać się ze zmianą (podwyższeniem) wynagrodzenia.

Przy czym podkreślić należy, że dotyczy to raczej stałego zwiększenia obowiązków pracownika, a nie okresowego zwiększenia tych obowiązków. Przy czym przez okresowe zwiększenie, które nie uzasadnia zwiększania wynagrodzenia rozumiemy przydzielenie dodatkowych obowiązków na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Oczywiście, jeśli pracownik z powodu otrzymania dodatkowych zadań będzie wypracowywał godziny nadliczbowe – powinien otrzymać za nie dodatkowe wynagrodzenie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »