Odmowa pracownika wykonywania dodatkowej pracy

• Autor: Marta Handzlik

Czy pracownik może odmówić wykonywania dodatkowej pracy w zastępstwie innego pracownika przebywającego w szpitalu? Czy może żądać dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie takiej pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Odmowa pracownika wykonywania dodatkowej pracy

Przejęcie zadań pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w sytuacji, gdy jeden z pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim pracodawca może albo zatrudnić osobę z zewnątrz na zastępstwo za nieobecnego pracownika, albo jego zadania zlecić do wykonania zatrudnianemu już przez siebie pracownikowi.

W takiej sytuacji pracownik, który otrzymuje polecenie wykonywania dodatkowych zadań nie może odmówić, chyba że polecenie to jest sprzeczne z przepisami prawa albo z umową o pracę tego pracownika.

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca może zmieniać pracownikowi zakres czynności w trakcie zatrudnienia pod warunkiem, że spełnione zostaną dwie przesłanki:

– rodzaj powierzonych obowiązków nie będzie sprzeczny z rodzajem umówionej pracy, którą na podstawie zawartej umowy jest zobowiązany wykonywać pracownik,

– zakres powierzonych czynności umożliwi pracownikowi wykonanie ich w normalnym czasie pracy niebędącym przekroczeniem dobowej i przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy.

Zobacz też: Zwiększenie zakresu obowiązków bez podwyżki

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwiększenie pracownikowi ilości obowiązków na skutek nieobecności w pracy innego pracownika

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 1999 r. (I PKN 403/99) każdorazowe znaczne zwiększenie ilości obowiązków, a w szczególności wykraczających poza określony umową rodzaj świadczonej pracy, ze względu na konieczność wykonywania dodatkowej pracy w związku z nieobecnością innego pracownika, powinno wiązać się ze zmianą (podwyższeniem) wynagrodzenia.

Przy czym podkreślić należy, że dotyczy to raczej stałego zwiększenia obowiązków pracownika, a nie okresowego zwiększenia tych obowiązków. Przy czym przez okresowe zwiększenie, które nie uzasadnia zwiększania wynagrodzenia rozumiemy przydzielenie dodatkowych obowiązków na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Oczywiście, jeśli pracownik z powodu otrzymania dodatkowych zadań będzie wypracowywał godziny nadliczbowe – powinien otrzymać za nie dodatkowe wynagrodzenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Niezgodność z umową o pracę

Pan Kowalski jest zatrudniony jako magazynier. W związku z chorobą kolegi, pracodawca polecił mu wykonywanie obowiązków kierowcy, w tym prowadzenie firmowego samochodu dostawczego. Pan Kowalski nie posiada jednak prawa jazdy kategorii B. W takim przypadku pan Kowalski ma prawo odmówić wykonania polecenia, ponieważ jest ono sprzeczne z umową o pracę (stanowisko magazyniera nie wymaga posiadania prawa jazdy) i narusza przepisy prawa (prowadzenie pojazdu bez uprawnień).

 

Przekroczenie norm czasu pracy

Pani Nowak pracuje jako sekretarka. W związku z urlopem innej pracownicy biura, pracodawca polecił jej wykonywanie podwójnej ilości obowiązków, co wiązałoby się z koniecznością pracy po godzinach każdego dnia. Pani Nowak, pomimo chęci pomocy, obawia się, że nadmiar pracy negatywnie wpłynie na jej zdrowie i życie prywatne. W takim przypadku, jeśli wykonywanie dodatkowych obowiązków uniemożliwia pracę w normalnym czasie pracy i prowadzi do regularnych nadgodzin, pani Nowak może negocjować z pracodawcą zakres dodatkowych zadań lub domagać się odpowiedniego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli pracodawca nie uwzględni jej argumentów, a sytuacja będzie się powtarzać, może to stanowić podstawę do odmowy wykonywania nadmiernych obowiązków, argumentując to potencjalnym naruszeniem przepisów o czasie pracy.

 

Stałe zwiększenie obowiązków bez zmiany wynagrodzenia

Pan Wiśniewski jest zatrudniony jako specjalista ds. marketingu. W wyniku restrukturyzacji w firmie, do jego obowiązków dołączono zadania wcześniej wykonywane przez zwolnionego pracownika, co znacząco zwiększyło jego zakres pracy. Początkowo pan Wiśniewski godził się na to rozwiązanie, jednak po kilku miesiącach, widząc, że obciążenie pracą jest stale większe, a jego wynagrodzenie nie uległo zmianie, postanowił porozmawiać z pracodawcą. W takiej sytuacji, jeśli zwiększenie obowiązków ma charakter stały, a nie jedynie tymczasowy (np. do 3 miesięcy), pan Wiśniewski ma prawo domagać się renegocjacji warunków umowy, w tym podwyższenia wynagrodzenia, adekwatnego do zwiększonego zakresu obowiązków. Odmowa pracodawcy może stanowić podstawę do rozważenia dalszych kroków prawnych.

Podsumowanie

Pracownik co do zasady nie może odmówić wykonywania poleceń pracodawcy, w tym dodatkowych zadań, o ile mieszczą się one w zakresie jego umowy o pracę i nie naruszają przepisów prawa. Wyjątkiem są sytuacje, gdy polecenie jest sprzeczne z umową, prawem (np. praca bez uprawnień, przekroczenie norm czasu pracy) lub zasadami współżycia społecznego. Istotne jest rozróżnienie między okresowym a stałym zwiększeniem obowiązków – to drugie powinno wiązać się z renegocjacją warunków zatrudnienia, w tym wynagrodzenia. Należy pamiętać, że nieuzasadniona odmowa wykonania polecenia służbowego może skutkować konsekwencjami dyscyplinarnymi, włącznie z wypowiedzeniem umowy o pracę.

Oferta porad prawnych

Może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Oferujemy kompleksową pomoc prawną w różnych dziedzinach prawa.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info