Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowe zlecenia dla urzędnika z urzędu gminy

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2016-04-18

W jaki sposób można wręczyć wynagrodzenie pracownikowi urzędu gminy w poniższej sytuacji. Urzędnik wręcza zainteresowanym petentom podczas pracy materiały reklamowe firmy X. Otrzymuje za to zapłatę od firmy X. Czy można podpisać jakąś umowę? Czy to legalna współpraca?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Niestety, nie można tego zrobić w sposób legalny, niezależnie od tego, w jaki sposób zostałoby to sformalizowane (tzn. umową zlecenie czy jakąkolwiek inną). Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Art. 30. 1. Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.

2. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego któregokolwiek z zakazów, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie rozwiązuje się z nim, bez wypowiedzenia, stosunek pracy w trybie art. 52 § 2 i 3 Kodeksu pracy lub odwołuje się go ze stanowiska.

Art. 31. 1. Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.

(…) 5. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu o prowadzeniu działalności gospodarczej powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego”.

Działalność, o której wspomina Pan w pytaniu, z całą pewnością wpisywałaby się w obszar, który powyższe artykuły wykluczają, zatem tego rodzaju praktyki bezdyskusyjnie nie są dozwolone. Sądy dość restrykcyjnie podchodzą do przestrzegania powyższych zapisów, co znajduje wyraz w licznych orzeczeniach, jak m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2006 r., sygn. akt II PK 134/05, gdzie stwierdzono:

„Wykonywanie prywatnej działalności gospodarczej przez pracownika samorządowego w czasie i miejscu zatrudnienia pozostaje w sprzeczności z jego obowiązkami pracowniczymi oraz może wywoływać uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność nawet wtedy, gdy dotyczy działalności nieobjętej bezpośrednio jego zakresem czynności pracowniczych”.

Konkludując, nie ma możliwości, aby opisany przez Pana proces przeprowadzić legalnie. Przepisy zostały tak skonstruowane, aby nie pozostawić jakiejkolwiek luki na obchodzenie tej zasady, m.in. np. właśnie ujmowanie tego rodzaju współpracy innymi typami jej sformalizowania. Nawet gdyby współpraca taka nie została sformalizowana, a urzędnik w jakikolwiek inny sposób pobierałby z tego tytułu korzyści majątkowe (również nieformalne), to łamałby prawo (oczywiście tylko wówczas, gdyby sprawa została ujawniona).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Powrót z zagranicy do Polski i aktualizacja miejsca zamieszkania w NIP-3

Nie poinformowałem urzędu skarbowego o swoim wyjeździe do pracy za granicę. Powinienem też chyba powiadomić urząd skarbowy o zmianie miejsca zamieszkania na...

Zaprzestanie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników na wniosek

Czy przy odstąpieniu od ubezpieczenia społecznego rolników na wniosek wystarczy przestać opłacać składki? Oświadczenia w tej sprawie domaga się moja placówka...

Błąd w kodzie na zwolnieniu lekarskim (ZUS ZLA) – czy lekarz powinien skorygować zwolnienie?

Lekarz wystawił mi L4, lecz zauważyłem w nim błąd. Otóż lekarz zaznaczył, że powinienem leżeć, a ja – wręcz przeciwnie – muszę być aktywny i...

Wniosek pracownika o sprostowanie świadectwa pracy

Mąż otrzymał świadectwo pracy, w którym ma wpis „kierowca-zaopatrzeniowiec”. Mąż zwrócił się o sprostowanie świadectwa pracy, gdyż...

Ochrona ciężarnej kobiety

Mam umowę o pracę zawartą do 2026 roku. Niedawno okazało się, że jestem w ciąży. Chciałabym powiadomić o ciąży mojego pracodawcę, ale...

Prawo do odprawy emerytalno-rentowej

Czy mam prawo do odprawy emerytalno-rentowej, jeśli zwolnienie z pracy nastąpiło z przyczyn zakładu pracy? Dodam, że po ustaniu zatrudnienia...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »