Odmowa udzielenia dni opieki nad dzieckiem we wskazanym terminie

• Autor: Marta Handzlik

Pracodawca odmówił mi podpisania dni opieki nad dzieckiem, mimo że złożyłam wniosek kilka dni wcześniej. Czy miał do tego prawo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Odmowa udzielenia dni opieki nad dzieckiem we wskazanym terminie

Prawo do zwolnienia z pracy na 2 dni opieki nad dzieckiem

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że prawo do zwolnienia z pracy na 2 dni opieki nad dzieckiem przysługuje w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że jeśli pracownik nie wykorzysta tego zwolnienia, wówczas nie będzie mógł z niego skorzystać w następnym roku.

Jeżeli pracownik wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, wówczas przysługuje mu w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ilość dni nie zmienia się w zależności od ilości dzieci, które wychowuje pracownik. Oznacza to, że zarówno pracownik, który ma jedno dziecko, jak i pracownik, który wychowuje dwoje czy troje dzieci ma prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy. Mimo że pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za czas dwudniowej nieobecności na takich samych zasadach jak za urlop wypoczynkowy, jednak wolne dni na opiekę nad dzieckiem mają inny charakter niż urlop wypoczynkowy. Jeżeli pracownik nie wykorzysta tego zwolnienia w danym roku kalendarzowym, nie będzie mógł z niego korzystać w następnym roku. W takiej sytuacji uprawnienie pracownika wygasa.

Zwolnienie może być wykorzystane łącznie, tzn. w wymiarze dwóch dni lub oddzielnie po jednym dniu. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by było ono łączone z urlopem wychowawczym czy macierzyńskim.

Zobacz też: 1/8 etatu urlop

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi prawa do wykorzystania dwóch dni na opiekę nad dzieckiem?

Pracownik, który chce skorzystać z dwóch dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, powinien zgłosić pracodawcy stosowny wniosek i uzgodnić termin jego wykorzystania (nie musi uzasadniać swojego wniosku). Wniosek jest dla pracodawcy wiążący. Oznacza to, że nie może on odmówić pracownikowi prawa do wykorzystania dwóch dni na opiekę. Pracodawca nie może ustalać, czy zwolnienie od pracy jest wykorzystywane zgodnie z jego celem oraz żądać udowodnienia okoliczności, że inna osoba mogłaby w tym czasie zająć się dzieckiem pracownika.

Uzgadnianie z pracodawcą terminu korzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy na dziecko jest uzasadnione koniecznością zapewnienia przez pracodawcę prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. Stąd też można sobie wyobrazić sytuację, że pracodawca odmówi pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 K.p. w terminie wskazanym przez pracownika.

Podsumowując – pracodawca może odmówić udzielenia dni opieki we wskazanym przez pracownika terminie. Przepisy wyraźnie stanowią, że pracownik musi uzgodnić z pracodawcą termin wykorzystania tej opieki. W takiej sytuacji musi Pani uzgodnić z pracodawcą inny termin skorzystania z tego uprawnienia.

Przykłady

 

Nieoczekiwane zebranie w pracy

Maria, pracująca matka dwójki dzieci w wieku 6 i 10 lat, złożyła wniosek o dwa dni wolne na opiekę nad dziećmi na początku maja. Wniosła o wolne, aby zająć się dziećmi podczas planowanej wizyty lekarskiej. Mimo że złożyła wniosek z wyprzedzeniem, jej pracodawca odmówił, powołując się na ważne zebranie, które miało się odbyć w zaplanowanym terminie. Maria musiała uzgodnić z pracodawcą inny termin wykorzystania dni opieki.

 

Sezonowy szczyt w firmie

Jan, ojciec 7-letniego syna, zaplanował dni wolne na opiekę nad dzieckiem w ostatnim tygodniu czerwca, kiedy jego żona miała ważne szkolenie zawodowe poza miastem. Jan złożył wniosek na początku miesiąca, jednak jego pracodawca odmówił, ponieważ czerwiec był szczytowym okresem sezonowym w firmie, wymagającym pełnej obsady pracowników. Jan musiał wybrać inny termin poza szczytem sezonowym, aby skorzystać z przysługujących mu dni opieki.

 

Nagła awaria systemu

Kasia, matka 9-letniej córki, złożyła wniosek o dwa dni opieki na dziecko na czas planowanej operacji córki. Pracodawca początkowo zaakceptował wniosek, ale na kilka dni przed terminem musiał wycofać zgodę z powodu nagłej awarii systemu w firmie, która wymagała natychmiastowej naprawy i obecności wszystkich pracowników. Kasia musiała uzgodnić nowy termin dni wolnych, gdyż operacja córki mogła być przełożona na inny dzień.

Podsumowanie

 

Pracownik ma prawo do dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w każdym roku kalendarzowym, jednak termin ich wykorzystania musi być uzgodniony z pracodawcą. Pracodawca może odmówić udzielenia dni opieki we wskazanym przez pracownika terminie z powodu organizacyjnych potrzeb firmy, co wymaga ustalenia innego, odpowiedniego terminu.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pism? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »