Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

?Urlop pod gruszką? a zaległy urlop

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-12-28 • Aktualizacja: 2021-03-23

Wiem, że aby otrzymać dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń (tzw. urlop pod gruszką), niezbędne jest co najmniej jednorazowe „wzięcie” urlopu trwającego nieprzerwanie 2 tygodnie. Czy najpierw muszę wykorzystać urlop z poprzedniego roku i dopiero potem, aby dostać dofinansowanie, wziąć 2 tygodnie z nowej puli?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


?Urlop pod gruszką? a zaległy urlop

Warunek otrzymania świadczenia urlopowego

Pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych pracodawcy, o których mowa wyżej, wypłacają świadczenia urlopowe, zamiast tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca, który zdecydował się w taki sposób dofinansować urlop pracownika, wypłaca świadczenie urlopowe tylko raz w roku, ale każdemu pracownikowi.

Warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego – zgodnie z art. 3 ust. 5 przywołanej ustawy – jest skorzystanie przez pracownika w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Warto w tym miejscu powiedzieć, że do dni tych wliczane są nie tylko dni robocze, ale także dni wolne, niedziele i święta.

Świadczenie urlopowe przy wykorzystaniu zaległego urlopu z poprzedniego roku

Żaden przepis nie uzależnia wypłaty świadczenia od charakteru tego urlopu, tzn. czy jest to urlop zaległ, czy bieżący.

Pracownik, który otrzymał świadczenie urlopowe, wykorzystując urlop zaległy, nie otrzyma tego świadczenia w tym samym roku w terminie późniejszym, podczas korzystania z urlopu bieżącego, nawet jeśli urlop ten będzie trwał nieprzerwanie co najmniej 14 dni. Nie jest więc możliwa sytuacja, w której pracownik otrzyma od jednego pracodawcy świadczenie urlopowe w ciągu jednego roku dwa razy.

Jeśli pracownik, którego pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, uda się na co najmniej 14-dniowy urlop zaległy, to pracodawca najpóźniej w ostatnim dniu przed rozpoczęciem tego urlopu będzie zobowiązany wypłacić takiemu pracownikowi stosowne świadczenie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »