Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

„Urlop pod gruszką” a zaległy urlop

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-12-28

Wiem, że aby otrzymać dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń (tzw. urlop pod gruszką), niezbędne jest co najmniej jednorazowe „wzięcie” urlopu trwającego nieprzerwanie 2 tygodnie. Czy najpierw muszę wykorzystać urlop z poprzedniego roku i dopiero potem, aby dostać dofinansowanie, wziąć 2 tygodnie z nowej puli?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych pracodawcy, o których mowa wyżej, wypłacają świadczenia urlopowe, zamiast tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca, który zdecydował się w taki sposób dofinansować urlop pracownika, wypłaca świadczenie urlopowe tylko raz w roku, ale każdemu pracownikowi.

Warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego – zgodnie z art. 3 ust. 5 przywołanej ustawy – jest skorzystanie przez pracownika w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Warto w tym miejscu powiedzieć, że do dni tych wliczane są nie tylko dni robocze, ale także dni wolne, niedziele i święta.

Żaden przepis nie uzależnia wypłaty świadczenia od charakteru tego urlopu, tzn. czy jest to urlop zaległ, czy bieżący.

Pracownik, który otrzymał świadczenie urlopowe, wykorzystując urlop zaległy, nie otrzyma tego świadczenia w tym samym roku w terminie późniejszym, podczas korzystania z urlopu bieżącego, nawet jeśli urlop ten będzie trwał nieprzerwanie co najmniej 14 dni. Nie jest więc możliwa sytuacja, w której pracownik otrzyma od jednego pracodawcy świadczenie urlopowe w ciągu jednego roku dwa razy.

Jeśli pracownik, którego pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, uda się na co najmniej 14-dniowy urlop zaległy, to pracodawca najpóźniej w ostatnim dniu przed rozpoczęciem tego urlopu będzie zobowiązany wypłacić takiemu pracownikowi stosowne świadczenie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Wysokość składek ZUS podczas urlopu wychowawczego

Jestem na urlopie wychowawczym płatnym. Byłam ostatnio w ZUS-ie i powiedziano mi, że moje składki są odprowadzane od niepoprawnej kwoty. Księgowe w mojej firmie...

 

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy – czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

 

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim

Jestem nauczycielem. Od 16 lipca byłam na zwolnieniu lekarskim. Od 5 września przebywam na urlopie macierzyńskim. W tym roku na feriach byłam na urlopie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »