Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

10-dniowy urlop w ciągu roku ? czy to obowiązek pracownika?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-08-10

Z tego, co się orientuję, to pracodawca ma obowiązek dać mi 2 pełne tygodnie urlopu, czyli 10 dni roboczych. A jeżeli ja nie chcę w ciągu roku brać pełnych 10 dni? Czy mogę podzielić urlop na mniejsze części?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

10-dniowy urlop w ciągu roku ? czy to obowiązek pracownika?

Najważniejsza zasada, stosowana przy udzielaniu urlopów wypoczynkowych, wymieniona jest w art. 152 § 1 K.p. – zgodnie z nią pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej urlopem. Z przepisu tego wynika, iż sytuacja jest idealna, kiedy pracownik wykorzystuje swój całoroczny urlop jednorazowo, nie dzieląc go na części. Ponieważ jednak taka sytuacja jest trudna w realizacji, prawo zezwala wykorzystywać urlop wypoczynkowy w częściach.

Zgodnie z art. 162 K.p. urlop wypoczynkowy może być podzielony na części, pod warunkiem, że co najmniej jedna część wypoczynku będzie trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. W Kodeksie pracy mowa jest więc o części wypoczynku trwającej 14 dni (a nie o 10-dniowym urlopie). Wypoczynek trwający 14 dni kalendarzowych nie zawsze oznacza 10 dni roboczych, w czasie tym uwzględnia się bowiem także dni wolne i świąteczne, w tym niedziele.

O podział urlopu wnioskuje pracownik, ale dzieląc urlop na części, powinien pamiętać o powyższej zasadzie.

Pracodawca nie powinien wyrazić zgody na inny podział urlopu wypoczynkowego, gdyż krótszy niż 14-dniowy wypoczynek nie pozwala na skuteczny odpoczynek i prawidłową regenerację sił. Pracodawca, który zgodzi się na krótszy wypoczynek pracownika, może zostać ukarany w razie kontroli karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 K.p.), mimo że to pracownik wnioskował o taki, a nie inny podział urlopu.

Reasumując, taki podział urlopu, gdzie ani jedna część wypoczynku nie trwa co najmniej 14 dni kalendarzowych, jest nieprawidłowy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla niepełnosprawnego pracownika

Od dwóch lat mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale do chwili obecnej nie przedstawiłam dokumentów pracodawcy. Teraz zamierzam poinformować...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »