Praca na pół etatu - ile dni wolnych w ciągu roku?

• Autor: Dorota Kriger

Od października 2007 r. do chwili obecnej pracuję na pół etatu (4 h dziennie, 5 dni w tygodniu). Biorąc pod uwagę wykształcenie i staż pracy, jeszcze nie przekroczyłam 10 lat jako podstawy do wyliczenia 26 dni wolnych. Moje pytanie jest następujące: ile dni wolnych przysługuje mi w ciągu roku, jeżeli pracuję na pół etatu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ilość dni urlopu dla osoby pracującej w niepełnym wymiarze etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy takiej osoby (art. 154 § 1 Kodeksu pracy).

Za podstawę przyjmuje się 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy danego pracownika.

Ponadto wymiar urlopu wyliczony dla niepełnoetatowca należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy).

Podstawową zasadą przy udzielaniu urlopu – zgodnie z art. 1542 § 2 Kodeksu pracy – jest to, że jeden dzień urlopu równy jest 8 godzinom pracy. Wyliczając urlop, należy uwzględnić zarówno tę regułę, jak i kolejną, według której urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy).

W związku z powyższym wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, którego podstawą jest 20 dni, należy liczyć w sposób następujący:

1 dzień urlopu = 8 godzin, wymiar czasu pracy = 1/2, podstawa urlopu = 20 dni, a zatem: 1/2 etatu x 20 dni = 10 dni, 10 dni x 8 godzin = 80 godzin urlopu.

Jeśli pracownik pracuje po 4 godziny dziennie, oznacza to, że ma prawo w ciągu danego roku do 20 dni urlopu, a każdy dzień urlopu w tym przypadku jest równy rozkładowi czasu pracy tego pracownika i wynosi 4 godziny.

Gdyby pracownik miał inny rozkład godzin, także należałoby stosować powyższe zasady, ustalając odpowiednio, jaki rozkład czasu pracy przypada w dniu roboczym, w którym pracownik korzysta z urlopu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »