Ruchomy czas pracy a indywidualny rozkład czasu pracy

• Autor: Marta Handzlik

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze, w elastycznym systemie czasu pracy. Miałem zaplanowany dzień pracy, lecz wykonałem swoją pracę wcześniej, bo tyle mi zapewnił zajęć pracodawca. Następnie nie miał dla mnie pracy i kazał mi iść do domu z żądaniem, że jak będzie potrzeba to będę musiał zostać, żeby odrobić to z czego zostałem zwolniony. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ruchomy czas pracy a indywidualny rozkład czasu pracy

Kiedy pracodawca jest zwolniony od obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy?

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w art. 129 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) przewidziano możliwość sporządzania rozkładu czasu pracy danego pracownika – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej miesiąc. Pracodawca ma przekazywać pracownikowi jego rozkład czasu pracy co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który sporządzono rozkład.

Pracodawca jest zwolniony od obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeśli wynika on z prawa pracy albo z umowy o pracę, bądź też w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając ogólne dyrektywy wymiaru czasu pracy (w takim przypadku rozkład czasu pracy ustali sam pracownik).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak wygląda ruchomy czas pracy?

Ruchomy czas pracy to system organizacji czasu pracy, w którym pracownik kończy i zaczyna dzień pracy w ustalonym z pracodawcą przedziale czasowym. Ponieważ w poprzednim stanie prawnym przepisy Kodeksu pracy nie regulowały tej instytucji, jej praktyczne zastosowanie było źródłem wielu wątpliwości. Wynikały one przede wszystkim z treści art. 128 § 3 pkt 1 w związku art. 151 § 1 Kodeksu pracy. Pierwszy z tych przepisów zawiera definicję doby pracowniczej, określonej jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik rozpocznie pracę wcześniej, niż rozpoczynał ją w poprzednim dniu pracy (taka sytuacja będzie miała miejsce przy zastosowaniu ruchomego czasu pracy), to przekraczał dobową normę czasu pracy, a to z kolei oznaczało dawniej pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ruchomy czas pracy stosowany na dwa sposoby

W art. 1401 Kodeksu pracy przewidziano zatem, że ruchomy czas pracy może być stosowany na dwa sposoby. Po pierwsze, rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Po drugie, w rozkładzie czasu pracy można przewidzieć przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Przepisy prawa pracy nie przewidują co do zasady takiego systemu czasu pracy, który określić można mianem: elastyczny. Wprowadzają natomiast ruchomy czas pracy, co ma zwiększyć elastyczność. W przypadku ruchomego czasu pracy pracodawca ma obowiązek tworzenia rozkładów czasu pracy. Wprowadzono zasadę, że mogą być one tworzone w formie pisemnej lub elektronicznej oraz że nie muszą obejmować całego okresu rozliczeniowego. Przy czym minimalny okres objęty rozkładem czasu pracy wynosi 1 miesiąc. Pracownik powinien otrzymać swój rozkład czasu pracy na co najmniej tydzień przed rozpoczęciem okresu, na który został ustalony dany rozkład.

Pracodawca w niektórych okolicznościach będzie jednak zwolniony z obowiązku tworzenia rozkładów. Dotyczy to sytuacji, w której:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy albo z umowy o pracę,
  • pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z podstawowych norm czasu pracy; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik,
  • na pisemny wniosek pracownika stosowany jest ruchomy rozkład czasu pracy lub indywidualny rozkład czasu pracy.

Podsumowując – jeśli pracodawca przyjął ruchomy system czasu pracy, to powinien przygotowywać dla pracowników rozkłady czasu pracy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Chyba że z umowy wynika, w jaki sposób pracownik ma sobie rozkładać czas pracy. W Pana przypadku wynika, że nie ma takiego zapisu w umowie, więc obowiązuje zasada co najmniej tygodniowego wyprzedzenia przy sporządzaniu rozkładów czasu pracy i pracodawca nie miał prawa zwolnić Pana wcześniej do domu z obowiązkiem odrobienia tych godzin później.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Anna pracuje w dziale księgowości i ma ustalony ruchomy czas pracy. Może rozpocząć pracę między 7:00 a 9:00, w zależności od swoich preferencji danego dnia. W poniedziałek przyszła o 7:15 i skończyła pracę o 15:15. We wtorek przyszła o 8:45, więc pracowała do 16:45. Nikt nie kazał jej „odrabiać” wcześniejszego wyjścia – bo w systemie ruchomego czasu pracy nie liczy się stała godzina rozpoczęcia, tylko zrealizowanie odpowiedniej liczby godzin w dobie pracowniczej.

 

 

Tomasz pracuje jako specjalista IT na pełen etat w indywidualnym rozkładzie czasu pracy. Uzgodnił z pracodawcą, że może rozpoczynać pracę o dowolnej porze między 6:00 a 10:00, ale powinien wypracować 8 godzin dziennie. Jednego dnia skończył zadania już po pięciu godzinach i zapytał przełożonego, czy może iść do domu. Pracodawca się zgodził – ale tylko dlatego, że nie było potrzeby jego dalszej obecności. Tomasz nie musiał później odrabiać tych godzin, bo indywidualny rozkład daje większą swobodę, o ile mieści się w ustalonym wymiarze pracy.

 

 

Paweł pracuje w firmie produkcyjnej, gdzie wprowadzono elastyczny system czasu pracy. Jednego dnia przyszedł do pracy o 8:00, ale po czterech godzinach kierownik kazał mu iść do domu z powodu braku zadań. Tego samego dnia otrzymał informację, że będzie musiał „odrobić” te godziny w sobotę. Paweł nie otrzymał wcześniej rozkładu pracy na ten tydzień, więc taka decyzja pracodawcy była niezgodna z przepisami – nie można w ten sposób skracać dnia pracy i wymagać późniejszego odrabiania bez wcześniejszego, zgodnego z prawem rozkładu czasu pracy.

Podsumowanie

Elastyczne formy organizacji czasu pracy, takie jak ruchomy czas pracy czy indywidualny rozkład, mają na celu ułatwienie godzenia obowiązków zawodowych z prywatnymi. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności dla pracodawcy. W przypadku ruchomego czasu pracy konieczne jest wcześniejsze ustalenie rozkładów czasu pracy – co najmniej na tydzień przed ich rozpoczęciem. Pracodawca nie może arbitralnie skracać dnia pracy ani wymagać późniejszego jej „odrobienia”, jeśli nie zostało to przewidziane w rozkładzie. Jeżeli strony ustaliły indywidualny rozkład czasu pracy, pracownik ma większą swobodę, ale nadal obowiązuje go normatywny czas pracy. W każdej sytuacji kluczowe jest przestrzeganie zasad wynikających z Kodeksu pracy oraz wzajemne porozumienie stron.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej, ale nie masz czasu na wizytę w kancelarii? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Odpowiadamy na pytania z zakresu prawa pracy, cywilnego, rodzinnego i wielu innych. Wystarczy opisać swój problem, a nasi prawnicy przygotują jasną i konkretną odpowiedź, dostosowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info