Urlop po chorobie i zajście w ciążę

• Autor: Marta Handzlik

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. W zeszłym roku przeszłam operację, po której przebywałam na zwolnieniu lekarskim (182 dni), a następnie przez 7 miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym. Bezpośrednio po zakończeniu świadczenia (za zgodą pracodawcy i po dostarczeniu zaświadczenia lekarza medycyny pracy o możliwości powrotu do pracy) wykorzystuję zaległy urlop wypoczynkowy. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, a ponieważ źle się czuję, mam pytanie, kiedy mogę pójść na zwolnienie lekarskie (tak, aby nie stracić prawa do zasiłku chorobowego) i czy może ono przerwać urlop, na którym obecnie przebywam? Czy muszę po urlopie wrócić do pracy (aby potem móc iść na zwolnienie lekarskie z prawem do zasiłku chorobowego), czy mogę pójść na zwolnienie jeszcze w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Okresy niezdolności do pracy

Zgodnie z przepisami sumować należy:

1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.

2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:

a) niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,

b) umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,

c) spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),

d) wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Jeśli między chorobą, na którą miała Pani zwolnienie i świadczenie rehabilitacyjne, a nową chorobą (ciążą) upłynął choćby jeden dzień (a z pytania wynika, że tak), to może Pani przerwać urlop wypoczynkowy i przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie na ciążę.

Z tytułu ciąży może Pani przebywać na zwolnieniu 270 dni. Nie musi Pani wracać do pracy – wystarczy pójść do lekarza, otrzymać zwolnienie i urlop zostanie przerwany automatycznie, a Pani zacznie otrzymywać zasiłek chorobowy.

Zobacz też: Niezdolność do pracy a zaległy urlop

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »