Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Mam 59 lat, ZUS przyznał mi rentę roczną ze względu na całkowitą niezdolność do pracy. Przepracowałam 39 lat, obecnie zakład będzie chciał rozwiązać ze mną umowę o pracę. Czy zachowam prawo do odprawy i wypłaty za zaległy urlop?
Ekwiwalent za urlop otrzyma Pani niezależnie od sposobu rozwiązania stosunku pracy. Przysługuje on bowiem w przypadku, gdy w związku z zakończeniem stosunku pracy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu za dany rok urlopu. Oczywiście gdy stosunek pracy ustaje w trakcie roku – urlop oblicza się proporcjonalnie do czasu trwania stosunku pracy.
Zgodnie z art. 92(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Skoro ZUS przyznał Pani rentę z tytułu niezdolności do pracy, to odprawa będzie Pani przysługiwała po zakończeniu stosunku pracy.
Bez względu na to, czy pracodawca zaproponuje Pani porozumienie stron, czy po prostu umowę wypowiedzenie – w związku z tym, że dzieje się tak z powodu Pani renty, otrzyma Pani odprawę.
Zobacz też: Decyzja ZUS o przyznaniu renty a rozwiązanie umowy o pracę
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne