Prawo do odprawy i wypłaty ekwiwalentu za zaległy urlop po decyzji o przyznaniu renty ZUS

• Autor: Marta Handzlik

Mam 59 lat, ZUS przyznał mi rentę roczną ze względu na całkowitą niezdolność do pracy. Przepracowałam 39 lat, obecnie zakład będzie chciał rozwiązać ze mną umowę o pracę. Czy zachowam prawo do odprawy i wypłaty za zaległy urlop?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Prawo do odprawy i wypłaty ekwiwalentu za zaległy urlop po decyzji o przyznaniu renty ZUS

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop i prawo do odprawy

Ekwiwalent za urlop otrzyma Pani niezależnie od sposobu rozwiązania stosunku pracy. Przysługuje on bowiem w przypadku, gdy w związku z zakończeniem stosunku pracy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu za dany rok urlopu. Oczywiście gdy stosunek pracy ustaje w trakcie roku – urlop oblicza się proporcjonalnie do czasu trwania stosunku pracy.

Zgodnie z art. 92(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Skoro ZUS przyznał Pani rentę z tytułu niezdolności do pracy, to odprawa będzie Pani przysługiwała po zakończeniu stosunku pracy.

Bez względu na to, czy pracodawca zaproponuje Pani porozumienie stron, czy po prostu umowę wypowiedzenie – w związku z tym, że dzieje się tak z powodu Pani renty, otrzyma Pani odprawę.

Zobacz też: Decyzja ZUS o przyznaniu renty a rozwiązanie umowy o pracę

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Maria, pracownica administracji, po 39 latach pracy otrzymała decyzję ZUS o rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jej pracodawca rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. W dniu zakończenia pracy otrzymała odprawę oraz ekwiwalent za 12 dni niewykorzystanego urlopu.

 

Pan Andrzej, magazynier w prywatnej firmie, dowiedział się, że otrzyma roczną rentę. Po wręczeniu wypowiedzenia przez pracodawcę, firma wypłaciła mu odprawę oraz ekwiwalent za zaległy urlop z dwóch lat – łącznie 28 dni.

 

Pani Barbara pracowała jako nauczycielka. Po decyzji ZUS o rencie, dyrektor szkoły rozwiązał z nią umowę w drodze wypowiedzenia.

Mimo że zostało jej tylko kilka miesięcy do emerytury, otrzymała należną odprawę oraz ekwiwalent za urlop, którego nie zdążyła wykorzystać przed końcem roku szkolnego.

Podsumowanie

Pracownikowi, który otrzymał decyzję ZUS o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przysługuje zarówno odprawa pieniężna, jak i ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa o pracę zostanie rozwiązana za porozumieniem stron, czy w drodze wypowiedzenia – kluczowe jest to, że ustaje ona w związku z przejściem na rentę.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skorzystaj z naszej usługi porad online – szybko, bez wychodzenia z domu i w pełni dopasowanej do Twojej sytuacji. Prawnicy specjalizujący się w prawie pracy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą rozwiać wątpliwości związane z rentą, odprawą czy zakończeniem stosunku pracy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info