• Autor: Marta Handzlik
Czy rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony przy likwidacji zakładu i przeniesieniu go do innej miejscowości (odległej o ok. 300 km) może nastąpić z powodu likwidacji stanowiska pracy? Jestem pracownikiem w okresie przedemerytalnym – mam 2,5 roku do emerytury i nie chcę się przenosić. Jaki to ma wpływ na możliwość otrzymania zasiłku przedemerytalnego? Pierwotna ustna informacja pracodawcy podawała, że jest to likwidacja zakładu pracy, dlatego okres ochronny pracownika nie dotyczy i może być zwolniony.
I drugie pytanie: Czy zwolnienie pracownika w ostatnim miesiącu wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy automatycznie pozbawia go 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy?
Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Wymiar zwolnienia wynosi:
W okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika za jego zgodą z obowiązku świadczenia pracy. Potwierdza to wyrok SN z dnia 20 maja 1998 r., I PKN 137/98, OSNP 1999, nr 12, poz. 388; zgodnie z nim ugoda, na mocy której pracodawca zwalnia pracownika od obowiązku świadczenia pracy w okresie pozostającym do uzgodnionej przez strony daty rozwiązania umownego stosunku pracy, mimo niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, nie narusza art. 18 § 2 K.p. i jest ważna. Jeżeli pracodawca zwalnia pracownika z tego obowiązku, to można przyjąć, iż mieści się w tym również udzielenie zwolnienia na poszukiwanie pracy.
Należy jednak uznać, że zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy, za który to okres otrzymuje on wynagrodzenie, jest niejako zwiększeniem jego możliwości poszukiwania pracy. W takim przypadku kodeksowe dni na poszukiwanie pracy zostają skonsumowane przez zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy i pracownik nie ma podstaw do ich dodatkowego żądania.
Zgodnie z art. 39 K.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Zobacz też: Zwolnienie pracownika w okresie ochronnym z powodu likwidacji stanowiska
Jednakże w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.
W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, ochrona przedemerytalna została wyłączona przez likwidację pracodawcy w danym miejscu, w którym dotychczas wykonywał działalność. Przeniesienie zakładu do miejscowości oddalonej o 300 kilometrów od dotychczasowego miejsca działania powinna zostać uznana za likwidację pracodawcy w danym miejscu.
Jeżeli Pana pracodawca zatrudnia 20 i więcej pracowników, to wówczas – w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika – będzie zobowiązany do wypłacenia odprawy z tego tytułu. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.), jeżeli przyczyny niedotyczące pracownika, stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 ustawy, to jest mniej niż w sytuacji zwolnień grupowych, a więc mniej niż:
Na podstawie art. 1 ustawy przepisy ustawy stosuje się przy rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę zatrudniającego powyżej 20 pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
Liczby odnoszące się do pracowników obejmują pracowników, z którymi w ramach zwolnienia grupowego następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników (jest to zwolnienie grupowe).
W takim wypadku odprawa ta wynosi równowartość:
Zgodnie z art. 8 ust. 3-4 ustawy odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a jej kwota nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy, ostatecznie w terminie wypłaty ostatniego wynagrodzenia za pracę.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2004 r. Nr 120, poz. 1252) warunkiem nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest spełnienie następujących warunków przez te osoby:
Został Pan zwolniony ze względu na likwidację stanowiska pracy, to wystarcza do uznania, że zwolniono Pana z przyczyn niedotyczących pracownika, a więc przysługuje Panu zasiłek przedemerytalny.
Pani Maria pracowała w administracji zakładu produkcyjnego, który zdecydowano się przenieść 320 km dalej. Ponieważ do emerytury brakowały jej 3 lata, odmówiła przeprowadzki. Firma, traktując likwidację działalności w dotychczasowym miejscu jako likwidację zakładu pracy, wypowiedziała jej umowę mimo ochrony przedemerytalnej. Pani Maria po rozwiązaniu stosunku pracy zarejestrowała się w urzędzie pracy i szybko uzyskała prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Pan Jan, zatrudniony w średniej firmie budowlanej, otrzymał wypowiedzenie z powodu likwidacji swojego stanowiska w związku ze zmianą profilu działalności firmy. W okresie wypowiedzenia został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Chociaż formalnie miał prawo do dwóch dni wolnych na poszukiwanie pracy, w jego przypadku dni te "wchłonęło" pełne zwolnienie z obowiązku pracy, o czym pracodawca poinformował go przy wręczeniu wypowiedzenia.
Pani Anna, sprzedawczyni w sklepie, dowiedziała się, że jej placówkę zamykają, a nową otwierają 280 km dalej. Jako że do osiągnięcia wieku emerytalnego miała niecałe 4 lata, była objęta ochroną. Jednak z powodu likwidacji sklepu w dotychczasowej lokalizacji pracodawca mógł legalnie wypowiedzieć jej umowę. Po zakończeniu zatrudnienia pani Anna, spełniając wymagane warunki stażowe i wiekowe, wystąpiła o świadczenie przedemerytalne i je otrzymała.
Likwidacja stanowiska pracy w okresie przedemerytalnym, zwłaszcza gdy wiąże się z przeniesieniem zakładu do innej miejscowości, może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy, mimo formalnej ochrony pracownika. W takiej sytuacji ochrona przewidziana w kodeksie pracy nie obowiązuje, co oznacza, że pracodawca może rozwiązać umowę zgodnie z przepisami. Istotne jest jednak, by rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika, gdyż otwiera to drogę do uzyskania świadczenia przedemerytalnego, o ile spełnione są pozostałe warunki ustawowe. Również kwestia zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie pozbawia pracownika prawa do wynagrodzenia, choć może oznaczać, że nie przysługują mu dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy.
Potrzebujesz pomocy w sprawie związanej z likwidacją stanowiska pracy, okresem przedemerytalnym lub prawem pracy? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, przeanalizują sytuację i wskażą najlepsze rozwiązania, dostosowane do Twojej sprawy.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 1998 r., I PKN 137/98
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy