Narzucanie terminu urlopu bieżącego

• Autor: Wioletta Dyl

Pracuję w żłobku gminnym. Żłobek jest zamknięty dla dzieci przez cały lipiec. W tym czasie personel wykonuje wszelkie prace konserwacyjne, sprzątanie i korzysta z urlopu wypoczynkowego. Przez ostatnie kilka lat dyrektor narzuca nam termin wykorzystania urlopu. W minionym tygodniu zakomunikowano nam, bez żadnych konsultacji, że urlop mamy wziąć w dniach od 03.07. do 14.07. Nam zależy na innym terminie, w lipcu, co nie zakłóca pracy żłobka. Nadmieniam, że nie prowadzi się u nas planu urlopów. Problem dotyczy urlopu bieżącego. Czy dyrektor ma prawo narzucić nam termin urlopu? Czy jest to zgodne z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Narzucanie terminu urlopu bieżącego

Brak możliwości narzucania terminu urlopu bieżącego

Gmina tworzy żłobki w formie gminnych jednostek budżetowych. Pracownicy zatrudnieni w żłobkach mają więc status pracowników samorządowych (art. 2 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych). 

Zgodnie z utartym orzecznictwem sądowym i stanowiskiem doktryny pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu zaległego. Z zaznaczeniem jednak, że urlop musi zostać wykorzystany do 30 września kolejnego roku. Natomiast w żadnym wypadku nie ma takich uprawnień w stosunku do urlopu bieżącego, dodatkowo w sytuacji, gdy nie prowadzi planu urlopów. 

Jeżeli ma potrzebę, aby w danym dniach np. zamknąć żłobek, winien Państwa zwolnić do domu, uznając, że doszło do sytuacji niezależnej od pracodawcy, a tym samym nauczyciele, nie wykonując pracy, pozostaną w przestoju, o ile wykażą gotowość do pełnienia swoich funkcji ,. 

Jest to działanie jak najbardziej zgodne z prawem, jak i zasadami współżycia społecznego. Urlop służy bowiem pracownikowi i powinien zostać przez niego wykorzystany wówczas, kiedy będzie gwarantował mu należyty odpoczynek.

Plan urlopów lub ustalenie terminów

Polecenie służbowe wypisania urlopu na wybrane przez dyrektora dni będzie stanowiło naruszenie praw pracowników żłobka. Udzielanie bowiem urlopów pracownikom odbywać powinno się zgodnie z planem urlopów lub po uzgodnieniu z pracownikiem – na jego wniosek. Terminy wypoczynku pracowników powinny być uzgadniane z pracodawcą w taki sposób, aby nieobecności nie wpływały na normalną organizację procesów pracy w zakładzie. Pracodawca powinien sugerować pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył do niego prawo, jednak nie może zmusić do tego pracownika, bowiem ten ma prawo odmówić wykorzystania urlopu. Jeżeli nie wystąpią obiektywne przyczyny, dla których w wybranym przez pracownika terminie nie mógłby otrzymać urlopu, pracodawca nie może mu odmówić ani tym bardziej narzucić żadnej daty.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »