Rezygnacja ze stanowiska dyrektora przedszkola

• Autor: Marta Handzlik

We wrześniu 2016 roku złożyłam pismo w sprawie rezygnacji ze stanowiska dyrektora przedszkola i do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi. Zadzwoniłam do kierownik wydziału oświaty, czy coś wiadomo w mojej sprawie. Stwierdziła, że jej umknęło,, ale jestem na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wie, czy rezygnacja jest konieczna, Co mogę zrobić, ponieważ bardzo mi zależy na odwołaniu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rezygnacja ze stanowiska dyrektora przedszkola

Złożenie rezygnacji ze stanowiska dyrektora przedszkola

Zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty „organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem”.

Złożenie rezygnacji przez dyrektora nie wywołuje żadnych skutków prawnych, ponieważ powierza stanowisko dyrektora i z niego odwołuje organ prowadzący. Termin wypowiedzenia rozpoczyna bieg w momencie otrzymania przez dyrektora szkoły pisma organu odwołującego ze stanowiska.

Brak odpowiedzi na złożoną przez dyrektora rezygnację

Ze względu na ochronę zaufania składającego oświadczenie organ wykonawczy jest związany złożoną rezygnacją w tym znaczeniu, że nie może jej zignorować i wstrzymywać się z jej uwzględnieniem, chyba że zachodzą inne przyczyny stanowiące podstawę do niezwłocznego zwolnienia ze stanowiska kierowniczego. Dokonanie aktu odwołującego ze stanowiska powinno zatem nastąpić bez zbędnej zwłoki.

Złożenie przez nauczyciela pisemnej rezygnacji ze stanowiska kierowniczego obliguje organ prowadzący do zwolnienia, niezależnie od przyczyn jego złożenia. Rolą tego organu jest wyłącznie ograniczenie się do ustalenia daty odwołania, która musi mieścić się w trzymiesięcznym okresie od daty zgłoszenia rezygnacji.

Słowem – jeśli Pani bardzo zależy na rezygnacji – powinna Pani wystosować oficjalne pismo do organu prowadzącego o dokonanie Pani odwołania zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 1a. Przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia nie zmienia faktu, że Pani złożyła rezygnację i organ prowadzący ma obowiązek ją uwzględnić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »