Urlop na egzaminy i na pisanie pracy dyplomowej?

• Autor: Marta Handzlik

Od pięciu miesięcy pracuję w jednostce samorządu terytorialnego. Jednocześnie jestem studentem piątego roku. Czy w tej sytuacji przysługuje mi urlop na egzaminy i na pisanie pracy dyplomowej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Urlop dla pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1031 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 502) przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:

1) urlop szkoleniowy;

2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Pracownik, który podwyższa kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, jest uprawniony do skorzystania z urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania – z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Pracownik, który przygotowuje pracę dyplomową i zamierza przystąpić do egzaminu dyplomowego, ma prawo do 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na jej przygotowanie i udział w takim egzaminie, przy czym chodzi tutaj o 21 dni „roboczych” pracownika.

Zobacz też: Urlop na obronę pracy magisterskiej

Zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika powinna poprzedzać korzystanie przez pracownika z gwarantowanych świadczeń z tym związanych.

Jak wynika z treści pytania, w przedstawionym przypadku nie mamy do czynienia ani z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy, ani za jego zgodą. Dlatego też pracodawca ma prawo odmówić udzielenia Panu urlopu szkoleniowego, choć oczywiście może to zrobić.

Samo poinformowanie pracodawcy o studiach nie wystarczy, aby otrzymać urlop szkoleniowy. Pracodawca musiał jeszcze wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji. Jeśli tego nie zrobił – mógł Pan oczywiście dalej kontynuować studia, ale nie może Pan domagać się udzielenia Panu urlopu szkoleniowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »