• Autor: Marta Handzlik
Rozpoczęłam pracę jako nauczyciel przed 7 laty. Rok później, po odbyciu stażu i egzaminie uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego i oczywiście moje wynagrodzenie zostało podniesione. W 2014 r. szkoła, w której pracowałam, została zamknięta. Zostałam przeniesiona do innej szkoły (dyrektor odszedł na emeryturę). Po kilku latach pracy w nowej szkole okazało się, że nie ma mojego aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego – ani w aktach osobowych, ani w archiwum dokumentów z zamkniętej szkoły, ani nie mam go u siebie w swoich dokumentach. Nie został w ogóle wydany przez dyrektora, a ja jako młody nauczyciel zaczynający pracę nie wiedziałam, że taki dokument powinnam dostać. W październiku 2016 r. skończyłam staż na nauczyciela mianowanego i aby złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego koniecznym jest dołączenie potwierdzonej kopii aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W jaki sposób mogę uzyskać akt, który nie został wcześniej wydany, a szkoła została zamknięta?
Nauczyciel, który ubiega się o stopień nauczyciela mianowanego, powinien załączyć do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego między innymi akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W przypadku niezałączenia tego dokumentu organ prowadzący szkołę powinien wezwać nauczyciela do uzupełnienia dokumentacji. Jeżeli nauczyciel jej nie uzupełni, na przykład dlatego że nie został mu wydany akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego, to organ rozpatrujący wniosek powinien pozostawić go bez rozpoznania. Dlatego nauczyciel powinien jak najszybciej uzupełnić braki w dokumentacji.
W sytuacji gdy nauczyciel nie posiada aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego istnieje możliwość uzyskania jego duplikatu.
Zgodnie z artykułem 9b ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) stopień zawodowy nauczyciela kontraktowego nadaje dyrektor szkoły. Dokumentacja związana z odbyciem stażu, jak też dokumentacja świadcząca o uzyskaniu przez nauczyciela stażystę akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzeniu rozmowy z nim, zgodnie z artykułem 9b ust. 1 pkt 1 powinna być przechowywana w szkole, w której te czynności miały miejsce. W przypadku zagubienia aktu nadania awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, albo nieotrzymania tego aktu w przeszłości, należy zwrócić się o wydanie duplikatu do dyrekcji szkoły, w której uzyskało się wspomniany stopień awansu zawodowego.
Jeśli szkoła ta już nie istnieje – należy zwrócić się do szkoły, w której przechowywane są akta związane z awansem zawodowym. Wtedy na podstawie dokumentacji stażu i innych dokumentów związanych z awansem (w tym protokołów komisji i akceptacji komisji) dyrektor szkoły, która przejęła dokumentację, powinien wydać duplikat.
Pani Anna rozpoczęła pracę w wiejskiej szkole podstawowej w 2008 roku. Po roku uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego, ale po przejściu dyrektora na emeryturę nikt nie zadbał o wydanie jej stosownego aktu. Po latach, kiedy chciała się ubiegać o mianowanie, okazało się, że nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego jej awans sprzed lat.
Pan Tomasz, po przeprowadzce do innego miasta, zmienił miejsce pracy. Próbując skompletować dokumenty do awansu na nauczyciela mianowanego, zauważył brak aktu nadania stopnia kontraktowego. Szkoła, w której odbył staż, została zlikwidowana. Dopiero kontakt z placówką przechowującą archiwum pozwolił mu zdobyć duplikat, choć wymagało to czasu i dokładnego poszukiwania dokumentacji z komisji kwalifikacyjnej.
Pani Ewa miała w teczce osobowej tylko protokół z rozmowy kwalifikacyjnej, ale bez formalnego aktu nadania stopnia. Po wielu latach i zmianach szkół nie wiedziała nawet, kto dziś przechowuje jej dokumentację. Dopiero interwencja w urzędzie gminy i kontakt z archiwum oświatowym pozwoliły ustalić, że dokument nigdy nie został wystawiony, więc nowa szkoła musiała go sporządzić na podstawie zachowanej dokumentacji.
Brak aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego może okazać się poważnym problemem na dalszych etapach ścieżki awansu zawodowego. Choć dokument powinien być wydany przez dyrektora szkoły po zakończeniu stażu i uzyskaniu pozytywnej opinii komisji kwalifikacyjnej, w praktyce zdarza się, że nie zostaje sporządzony lub zaginie w wyniku reorganizacji placówki. W takiej sytuacji nauczyciel powinien jak najszybciej ustalić, która szkoła przechowuje dokumentację związaną z jego awansem i wystąpić z wnioskiem o wydanie duplikatu. Posiadanie tego dokumentu jest niezbędne, by móc ubiegać się o kolejny stopień awansu zawodowego i uniknąć pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z awansem zawodowym nauczyciela lub brakiem dokumentów? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy pomogą Ci ustalić, jakie kroki podjąć, gdzie szukać dokumentacji i jak skutecznie złożyć wniosek o duplikat aktu. Odpowiadamy na pytania, przygotowujemy pisma i wspieramy Cię na każdym etapie sprawy.
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy