• Autor: Marta Handzlik
Kilka dni temu w czasie opiniowania projektu arkusza organizacyjnego dowiedziałam się, że dyrektor chce mi zmienić przydział czynności na nowy rok szkolny. Mam mieć 12 godzin historii, 5 godzin wos-u i 2 godziny w świetlicy, co w sumie daje cały etat. Dodatkowo w projekcie dyrektor wystawił wakat na 8 godzin historii z zamiarem zatrudnienia nowego nauczyciela. Czy może tak postąpić?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wszelkie decyzje dotyczące zatrudnienia w szkole nauczyciela oraz przydziału godzin w ramach pensum podejmuje dyrektor szkoły.
To dyrektor jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych w szkole. Przede wszystkim w pierwszej kolejności zapewnić musi realizację programu nauczania przez wszystkie klasy w szkole. Ponadto dyrektor szkoły jest pracodawcą dla zatrudnionych w szkole pracowników i to on decyduje we wszystkich kwestiach związanych z zatrudnieniem. Zatem to do kompetencji dyrektora szkoły należy również przydział godzin dla nauczycieli.
W odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania podkreślić należy, że dyrektor powinien – w miarę możliwości organizacyjnych – dążyć do zapewnienia im pełnego wymiaru zajęć, przy czym nie ma obowiązku, aby były to godziny z jednego przedmiotu.
Zasadą jest zatrudnienie nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze czasu pracy, który może być ograniczony tylko za jego zgodą i tylko w przypadku wystąpienia tzw. zmian organizacyjnych w szkole, o których stanowi art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191). Realizacja zasady pełnego zatrudnienia nauczyciela mianowanego może się odbyć w formie dowolnych godzin, do których nauczyciel posiada kwalifikacje.
Tak więc co do zasady, skoro dyrektor zapewnia Pani pełny etat – nie ma podstaw do tego, aby nie przyjmować przydziału godzin, albo się od niego odwoływać. Dopiero w chwili, gdy nie zapewni Pani pełnego etatu – będzie Pani miała podstawy do odwołania się do sądu pracy.
Niespodzianka po spotkaniu zespołu przedmiotowego
Pani Marta, nauczycielka historii z ponad 20-letnim stażem, dowiedziała się o zmianie przydziału godzin podczas zebrania zespołu humanistycznego. Okazało się, że od nowego roku szkolnego będzie uczyć mniej historii, a dodatkowo przydzielono jej godziny w świetlicy. Była zaskoczona, bo wcześniej nie sygnalizowano żadnych zmian. Mimo początkowego rozczarowania, przyjęła nowe obowiązki – dyrektor zapewnił jej pełny etat, a zmiany miały związek z reorganizacją klas i zmniejszeniem liczby godzin w planie.
Nowy nauczyciel w zespole
Pan Tomasz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie, zorientował się, że do szkoły ma być zatrudniony nowy nauczyciel historii, mimo że sam posiada również kwalifikacje do jej nauczania. Gdy zapytał o to dyrektora, usłyszał, że jego obecny przydział obejmuje pełny etat, a decyzja o zatrudnieniu nowej osoby była związana z planem rozwoju szkoły i potrzebą odświeżenia kadry. Choć nie był zachwycony, przyjął wyjaśnienie – wiedząc, że dyrektor ma prawo decydować o takich kwestiach.
Zmiana z języka polskiego na bibliotekę i świetlicę
Pani Agnieszka, nauczycielka języka polskiego, w wyniku zmian organizacyjnych w szkole wiejskiej została przeniesiona częściowo do pracy w bibliotece i świetlicy. Początkowo czuła się zdegradowana, ale po rozmowie z dyrektorem zrozumiała, że w wyniku niżu demograficznego nie ma już tylu klas, by utrzymać poprzedni przydział godzin. Ważne było, że dyrektor zadbał o jej pełny etat i nie pozostawił jej z niepełnym wymiarem pracy.
Dyrektor szkoły ma prawo decydować o przydziale godzin nauczycielom, kierując się potrzebami organizacyjnymi placówki. Choć zmiany w przydziale obowiązków mogą budzić emocje, kluczowe jest, by nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał pełen etat – nawet jeśli składa się on z różnych zajęć. Dopóki dyrektor zapewnia pełny wymiar zatrudnienia, nie ma podstaw do kwestionowania takiej decyzji. Warto jednak pamiętać, że każda zmiana powinna być poprzedzona rozmową i uwzględniać wzajemny szacunek oraz zrozumienie sytuacji obu stron.
Jeśli masz wątpliwości związane z przydziałem godzin, zmianami organizacyjnymi w szkole czy swoimi prawami jako nauczyciel – skorzystaj z naszej pomocy. Oferujemy szybkie i rzetelne porady prawne online, dostosowane do specyfiki pracy w oświacie. Nasi prawnicy pomogli już setkom nauczycieli w całej Polsce. Wystarczy, że opiszesz swoją sytuację – my zajmiemy się resztą.
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy