Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Moment powiadamiania o pracy w nadgodzinach

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-02-27

W mojej firmie czasem jest tak, ze trzeba zostać po godzinach (np. od 6 do 16). Czy kodeks pracy lub inne akta prawne mówią o tym aby pracodawca, dzień wcześniej powiadamiał pracownika, że jutro trzeba będzie pracować dłużej niż 8 godzin. czy może przyjść np. o 13 i powiedzieć że trzeba zostać dłużej?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy Kodeksu pracy nie są aż tak szczegółowe aby dokładnie regulować każdą możliwą do zaistnienia sytuację.

Z tego powodu żaden przepis wyraźnie nie reguluje zasad zlecania pracy w godzinach nadliczbowych.

Zasadą powinno być, że pracodawca, który z góry wie o potrzebie wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych przez pracownika powinien go o tym fakcie wcześniej powiadomić.

Jeśli natomiast, pracodawca nie wie o takiej potrzebie, lecz ujawnia się ona nagle, jest także poprawnym postępowanie zlecenie tej pracy o wskazanej godzinie 13.oo, podczas, gdy pracownik kończy pracę o 14.oo.

Zawsze jednak przy zlecaniu pracy w godzinach nadliczbowych pracodawca powinien uwzględniać nie tylko swój interes ale także sytuację w jakiej znajduje się pracownik.

Zobowiązuje do tego art. 8 K.p. zgodnie z którym nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym celem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.

W związku z tym np. pracodawca, który jest świadom faktu, iż pracownik po pracy musi odebrać dziecko z przedszkola, musi się liczyć z potrzebą zlecania pracy w godzinach nadliczbowych takiemu pracownikowi z uprzedzeniem, to znaczy w taki sposób, aby pracownik miał możliwość zapewnienia innej osoby do odbioru dziecka.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Nadliczbówki w 3 miesięcznym okresie rozliczeniowym

Pracuję w systemie dziennym 8h od poniedziałku do soboty (wolne dwa dni "ruchome" czyli niedziela i jakiś dzień tygodnia) (prawie codziennie są nadgodziny). Okres...

 

Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

Czy pracując w systemie cztero brygadowym po 12 godzin należy się nam dodatek za prace w święta? Pracuje przy ochronie obiektów instytucji budżetowej w ruchu...

 

Czy stażysta może pracować dłużej niż 40 godzin tygodniowo?

Stażysta ma pracować 40 godzin tygodniowo (8 godzin, 5 dni w tygodniu). Czy pracodawca może dołożyć dodatkowe godziny pracy, np. w sobotę?

 

Należności od pracodawcy za wiele nadgodzin

Od wielu lat mój zakład pracy nie wypłaca mi należności za nadgodziny. Pracę ponadwymiarową mam udokumentowaną. Część kwoty dostałem w ramach...

 

Czy nauczyciel bibliotekarz może mieć godziny ponadwymiarowe?

Nauczyciel bibliotekarz zatrudniony na podstawie mianowania w pełnym wymiarze godzin (30/30) realizuje 2 godziny ponadwymiarowe pochodzące z pensum...

 

Dodatkowe godziny pracy

Regulamin pracy stanowi, że ze względu na specyfikę produkcji określoną szczególnymi warunkami pracy czas pracy pracowników wykonujących tę pracę...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »